Satış Sözleşmesi

Madde 1 Taraflar ve Konu:

Bu sözleşme, Hafifol telefon danışmanlığı hattı üzerinden telefonla veya Hafifol’a ait www.hafifol.com internet sitesinden elektronik ortamda gıda maddeleri satın alan kişi (bundan böyle ALICI olarak anılacaktır) ile ‘‘Turgut Özal Mah. 67. Sk No:4 Esenyurt İstanbul’’ adresinde bulunan satıcı Hafifol Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi (bundan böyle HAFİFOL olarak anılacaktır) arasındaki alışverişe ilişkin olarak Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Esas ve Usulleri Hakkındaki Yönetmelik hükümleri kapsamında yapılan ürün satışı ve teslimi koşulları ile tarafların hak ve yükümlülüklerini saptanmaktadır.

Alıcı, Hafifol’un isim, unvan, açık adres, telefon ve varsa diğer erişim bilgileri, internet sitesinde yayınlanan yemek paketlerinin temel nitelikleri, tüm vergiler dahil satış fiyatı, ödeme şekli ve teslimat koşulları, sözleşmenin süresi ve satışa konu paket ile ilgili tüm ön bilgiler konusunda açık, anlaşılır ve internet ortamına veya telefonla iletişime uygun şekilde satıcı tarafından bilgilendirildiğini, bu ön bilgileri kayıt altına alınan telefon görüşmesinde veya elektronik ortamda teyit ettiğini ve sonrasında mal sipariş verdiğini kabul ve beyan eder. Hafifol’un telefon kayıtları, www.hafifol.com sitesinde yer alan ön bilgilendirme ve alıcı tarafından verilen sipariş üzerine düzenlenen fatura sözleşmenin ayrılmaz parçalarıdır.

Madde 2 Sözleşme Tarihi ve Yürürlüğü:

Alıcı siparişlerini Hafifol telefon danışmanlığı hattı üzerinden telefonla veya www.hafifol.com web sitesine kayıt yaparak elektronik ortamda gerçekleştirir. Sözleşme tarihi, Alıcı’nın sipariş verdiği tarihtir. Sözleşmenin yürürlüğe girmesi ve seçilen ürün paketinin teslimatına başlanması için Alıcı’nın sipariş ettiği paket bedelini tam olarak ödemiş olması şarttır. Sözleşme, Hafifol’un sözleşmeye konu son günlük öğünü sözleşme koşullarında teslimi ile kendiliğinden sona erer.

Madde 3 Gıda Ürünleri Beslenme Planları:

Hafifol, kilo vermek veya sağlıklı beslenerek formunu korumak isteyen kişilere Zayıflama/Fit, Düşük Karbonhidrat, Hamilelik/Emziren Anne, Sağlıklı Beslenme/Kilo Koruma, Detoks Arınma, Kişiye Özel, Sporcu Beslenmesi  beslenme planları doğrultusunda hazırladığı standart gıda paketlerini (Ürün) müşterilerinin adreslerine teslim ederek kilo vermelerine veya formlarını korumalarına yardımcı olmaktadır.

Hafifol günlük kalori, karbonhidrat, protein ve yağ dağılımları Alıcı tarafından, Alıcı’nın belirlediği hedef (kilo vermek, sağlıklı beslenmek) doğrultusunda seçilen kalori paketlerine göre hesaplanmış günlük mönüler oluşturarak Alıcı’nın adresine günlük paketler halinde teslim edecektir.

Alıcı, siparişinin oluşturulmasında telefonla veya elektronik ortamda hedefleri, beslenme tercihleri, boy, kilo, yaş gibi özellikleri hakkında Hafifol’a bilgiler verir ve önerilerini alır; ancak hangi standart Hafifol paketi siparişinde bulunacağına ve hangi öğünleri tercih ettiğine Alıcı karar verir.

Besin kalori değerleri Hafifol diyetisyenleri ve gıda mühendisleri tarafından organize edilen Hafifol mönüleri hastalık, alerji gibi kişisel sağlık sorunları göz önünde bulundurulmadan hazırlandığından, Alıcı’nın bu gibi durumlarda sipariş vermeden önce doktoruna danışması gerekir. Hafifol, Alıcı’nın hastalık veya gıda alerjisi gibi nedenlerle karşılaşılabileceği sağlık problemlerinden ve belirlediği hedefe ulaşamamasından sorumlu değildir.

Alıcı, Hafifol günlük mönülerinin organize edilmesinde yol göstericilik yaptığını, Hafifol diyetisyenleri ile web sitesi üzerinden, e-mail yoluyla veya telefonla yaptığı görüşmelerin özel sağlık sorunlarının göz önünde bulundurulmadığı genel tavsiyeler mahiyetinde olduğunu, özel sağlık sorunlarının bulunması durumunda bu görüşmelerle yetinmeyip diyetisyeni veya doktoruna danışması gerektiğini bildiğini beyan eder.

Hafifol Diyet Yemek ve Sağlıklı Beslenme Paketleri aşağıdaki öğün alternatifleri ile servis edilmektedir.

  • Tam günlük program (Sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemeği, 2 ara öğünü içermektedir.
  • Sabah kahvaltısız program (Öğlen ve akşam yemeği, 2 ara öğünü içermektedir.)
  • Öğlen veya Akşam yemeksiz program (Sabah kahvaltısı, öğlen veya akşam yemeği, 2 ara öğünü içermektedir.)
  • Gündüz programı (Öğlen yemeği ve 2 ara öğünü içermektedir.)

Madde 4 Ödeme Koşulları:

Ürün bedeli, Alıcı’nın seçtiği paketine, öğün alternatifine ve satın alınan öğün gün sayısına göre sözleşme tarihinde Hafifol’un www.Hafifol.com internet sitesinde ilan edilen Hafifol telefon hattı üzerinden bildirilen bedeldir.

Hafifol ürün fiyatlarını her zaman değiştirme hakkına sahiptir. Alıcının sözleşmenin sona ermesinden sonra yeniden siparişte bulunması halinde güncel tarife geçerli olacaktır.

Bedel, sadece günlük paketlerdeki gıda ürünleri ve bunların teslimi içindir. Alıcı, dilerse paketlere ek ücret karşılığında çatal-bıçak gibi ürünler de ekletebilir.

Ödemeler kredi kartı, havale veya Hafifol’ın takdirine göre belirlediği ve değiştirme, yenilerini ekleme hakkını saklı tuttuğu yemek kartları ile yapılır.

Madde 5 Ürünlerin Teslimi:

Hafifol paketleri İstanbul il sınırları dâhilinde, www.Hafifol.com web internet sitesinde yayınlanmakta olan belirli ilçelerde alıcı tarafından bildirilen adrese teslim edilir. Ürün teslimine, ürün bedellerinin tam olarak ödemesini takip eden 2 iş gününden sonra başlanır.

Hafifol, yapılan tüm düzenlemeleri ve sipariş işlemi bilgilerini Alıcı’ya e-posta yolu ile iletecektir. Konfirmasyon bilgisi alınmamış işlemler Alıcı’nın sorumluluğundadır. Alıcı, Hafifol’ın sistemde yapılan düzenlemeler ve sipariş bilgileriyle ilgi olarak e-posta yoluyla yapacağı bildirimleri kontrol etmek ve hata var ise bunların düzeltilmesini talep etmekle sorumludur.

Teslimatlar, 07.30-09.30 veya 18:00-23:00 arasında, günde bir defa olacak şekilde, 1 Ocak, pazar günleri, resmi tatil ve bayram günleri haricinde yılın diğer tüm günlerinde gerçekleştirilir. Hafifol, 2 iş günü öncesinden müşterilerine haber vermek koşuluyla üretim birimlerinin bakımı gibi zorunlu nedenlerle bazı günlerde servis vermeme hakkına sahiptir. Yoğun kar yağışı gibi mevsimsel koşulların ulaşımı aksatması halinde de Hafifol’un teslimatı bu durumun ortadan kalkması tarihine kadar ertelemeye hakkı bulunmaktadır. Alıcı, bu gibi nedenlerle herhangi bir talepte ve şikayette bulunmayacağını peşinen kabul ve taahhüt eder.

Hafifol günlük öğünlerin tamamını, Alıcı tarafından elektronik ortamda veya telefonla bildirilen saat diliminde, tek bir taşıma kutusu içerisinde irsaliye ile imza karşılığında teslimle yükümlüdür. Alıcı, irsaliyesini imzalamakla paketteki öğünleri eksiksiz teslim almış kabul edilir. Eksik öğün/ler olması halinde, kuryeye tutanak tutturulması şarttır.

Kurye, Alıcı’nın belirlediği zaman diliminde ve adreste Alıcı’ya veya Alıcı’nın paketi teslim almaya yetkili kıldığı kişiye ulaşamazsa, 5 dakikalık bekleme süresinden sonra paketi Hafifol mutfağına geri götürecektir. Alıcı’nın teslimat adresinde hazır bulunmaması nedeniyle Hafifol’a iade edilen paketler, söz konusu gün içinde saat 18.00’a kadar Alıcı’nın kendi imkânlarıyla teslim almasına hazır halde Hafifol mutfağında sağlıklı koşullarda muhafaza edilir. Hafifol, bu süre içerisinde alınmayan paketlerin muhafazasından sorumlu değildir. Alıcı, bu gibi durumlarda paketi almış kabul edileceğini ve Hafifol’dan bundan ötürü hiç bir talepte bulunmayacağını kabul ve taahhüt eder.

Alıcı, teslimattaki olası gecikmeleri, teslimat saat diliminin bitmesini takiben en geç 30 dk. içerisinde Hafifol’a bildirmekle yükümlüdür. Aksi halde Hafifol teslimdeki gecikmeden sorumlu olmayacaktır.

Trafik kazası veya trafikteki aşırı yoğunluklar gibi elde olmayan nedenlerle paketin tesliminde gecikme olması halinde Alıcı dilerse teslimatın teslimat bölgesi dahilinde istediği başka bir adrese gerçekleştirilmesini talep edebilir. Ancak gecikmenin 2 saati aşması durumunda Alıcı, en geç 6 ay içerisinde dilediği bir günde kullanmak üzere o günkü teslimatı erteleyebilir.

Teslimat ve fatura adreslerinin farklı olması halinde Alıcı bu durumu Hafifol’a siparişi sırasında bildirmek durumundadır. Fatura, ilk teslimatta ve/ya paket bitim süresi içinde ürün paketi ile veya kargo ile gönderilecektir.

Paketlerde ürün eksiği olması, paketin ezik veya ambalajların açık olması gibi herhangi bir sorunla karşılaşması halinde Alıcı, kuryeye mutlaka bu hususta tutanak tutturmakla yükümlüdür. Paketin tesliminden sonra fark edilebilen sorunlar, Alıcı tarafından aynı gün içinde en geç saat 18.00’e kadar Hafifol’un 0212 423 43 65 veya 0532 740 09 18 Hizmet Hattına bildirmeli ve Alıcı kendi imkânlarıyla ya da müteakip gün gelen kurye ile sorunlu ürünü Hafifol mutfağına geri yollamalıdır. Bu gibi durumlarda yapılacak incelemede üründeki sorunun Hafifol’dan kaynaklandığının tespiti halinde, öncelikle imkan dahilindeyse aynı gün yeni bir ürün paketi Alıcı’ya servis alanı dahilinde dilediği bir adreste teslim edilecek, bunun mümkün olmaması durumunda ise, Alıcı, günlük paket hakkını 6 ay içerisinde dilediği herhangi bir günde kullanabilecektir.

Madde 6 Ürünlerin Muhafazası ve Tüketimi:

Hafifol ürünleri sağlıklı ve özel sağlık koşullarında, koruyucu katkı maddeleri kullanılmadan günlük taze gıdalar kullanılarak hazırlanıp bakteri oluşumunu minimuma indirmek amacı ile soğutularak paketlenir. Soğuk zincir ile teslim edilen Hafifol yemeklerinin teslimattan sonra soğuk zincirini korumak Alıcı’nın sorumluluğundadır. Alıcı ürün öğünlerini buzdolabında muhafaza etmek, talimatlarına uygun olarak ısıtmak ve teslim aldığı kutunun üzerinde yazan tarihte tüketmek durumundadır. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek sorunlardan Hafifol sorumlu değildir.

Alıcı, soğuk zincirin kırılmasına sebep olacak , elden teslim almadığı, kapıya veya başka bir yere bırakılmasını istediği ürün için herhangi bir sorun olması durumunda (ekşime bozulma vb) sorumluluğu kabul eder ve Hafifol a herhangi bir yaptırım uygulayamaz.

Madde 7: Kullanımın Ertelenmesi, Hakkın Devri, Adres Değişikliği:

Gıda maddelerinin düzenli teslimatlar çerçevesinde Alıcı’nın konut veya işyerine götürülerek teslimine ilişkin olan bu sözleşmeden cayılması, hukuki düzenlemeler gereğince mümkün değildir.

Ancak Hafifol, Alıcı’nın satın aldığı paketin kullanımını erteleme talebine, en az 2 işgünü öncesinden haber vermesi ve en geç iş bu sözleşmenin olağan sona erme süresini takip eden 6 ay içinde kullanması şartıyla onay verebilir. Kullanımı Hafifol’ın onayıyla ertelenen paketlere devam edilebilmesi için Alıcı’nın talebini 2 iş günü öncesinden en geç saat 17.00’a kadar Hafifol’a bildirerek onay alması zorunludur.

Alıcı, en az bir iş günü öncesinde saat 12.00’a kadar bildirmesi halinde, Hafifol teslimat sınırları dâhilinde teslimat adresinde ve/veya teslim saatinde değişik yapabilir. Alıcı, en az iki işgünü öncesinden saat 14.00’a kadar yazılı olarak bildirerek satın aldığı paketin bakiyesini Hafifol dağıtım ağı kapsamında başkalarına devredebilir.

Alıcı bu gibi taleplerini, Hafifol Müşteri Hizmet Hattından telefon ile ya da www.Hafifol.com web sitesine kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak suretiyle elektronik ortamda yapacak ve onay alacaktır.

Alıcı, e-posta yolu ile ilettiği taleplerine 30 dk. içerisinde yanıt almaması halinde, e-postanın teknik bir aksaklıktan dolayı Hafifol’a ulaşmamış olması ihtimalinden ötürü, talebini Hafifol’un 0212 423 43 65 veya 0532 740 09 18 Hizmet Hattından Müşteri Temsilcilerine iletmelidir. Hafifol teknik sebeplerle eline ulaşmayan Alıcı taleplerinin karşılanmasından sorumlu değildir.

Madde 8:Sözleşmenin Feshi:

Alıcı, ürünleri teslim almaktan imtina etmesi, sözleşmeden vazgeçmesi veya sözleşmeyi haklı nedeni olmaksızın tek yanlı olarak feshetmesi halinde almış olduğu paketler üzerinde kullanılmış şarta bağlı bir indirimi var ise, kullanmış olduğu günlerin bedeli belirlenmiş liste fiyatlarımıza göre tekrar hesaplanacak ve ödemiş olduğu tutar ile hesaplanan tutar arasındaki fark müşteriye yansıtılmak üzere belirlenecektir.
Müşteri teslim almaktan vazgeçtiği/imtina ettiği veya sözleşmeyi tek yanlı olarak feshettiği için teslim edilmeyen ürünlerden üretim bandına girmemiş olanların bedelleri hesaplanacak; bu bedelden, önce varsa yukarı paragrafta anlatılan hesaplanan indirim farkı tutarı ve ardından %30 kesinti yapılarak kalan kısmı müşteriye iade edilecektir. Müşteri bu sözleşmeyi imzalayarak bu maddeyi şartsız ve koşulsuz baştan kabul etmektedir.
Madde 11 Delil Anlaşması ve Yetkili Mahkeme

Bu sözleşmeden ve uygulanmasından kaynaklanabilecek uyuşmazlıkların hallinde Hafifol’un bilgisayar, telefon, ses kaydı gibi manyetik ortamda olanlar dahil elektronik kayıtları, ticari defter, belge ve kayıtları kesin delil oluşturur. İhtilafların çözümünde parasal sınırlar dahilinde Tüketici Hakem Heyetleri, İstanbul Tüketici Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

Hafifol Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.
Şenlikköy Mahallesi, Orman Sokak No:10/3 Bakırköy/İstanbul
0212-423 43 65
info(@)hafifol.com
K.Çekmece V.D 454 068 56 88