Diyet Yemek Servisi

Diyet Akşam Yemeği Menüsü

Diyete başlayanlar için en büyük sorunlardan bir tanesi de diyete uygun yemeklerden menü oluşturmak ve bu menüyü uygun bir biçimde pişirmektir. Belli kurallara uyarak menüleri oluşturmak ve zamanında tüketmek özellikle çalışan kişiler için zor olmaktadır. Bunun için diyet menüleri kapıya kadar teslim eden firmalar güzel bir alternatiftir. Diyet menü böyle bir firmadan alınanacaksa, mutlaka diyet konusunda bilgili ve profesyonel bir firma tercih edilmelidir. Çünkü tüketilen yiyeceğin içeriği kadar pişirilme biçimi de son derece önemlidir.

Diyet Menüsünde Akşam Öğünü

Diyet akşam yemeği için örnek vermek gerekirse; herhangi bir sebzeden yapılmış yağ oranı düşük bir çorba ile başlanabilir. Yemek olarak ıspanak tercih edilebilir. Daha lezzetli hale getirmek amacıyla ıspanak, yumurta ile kavurarak pişirilebilir. Bunlara ek olarak mevsim sebzelerinden zeytinyağlı yemek yapılarak tüketilebilir. Mevsime uygun yeşillikler ve bol marul ile yapılan çeşitli salatalar akşam öğününe eklenebilir. Doymuş hissetme konusunda endişeler varsa, mümkün olduğunca ince kesilmiş bir dilim kepek ekmeği menüye eklenebilir. Öğünde yoğurt tüketilmesi sorun yaratmaz. Yağsız veya light yoğurt tercih etmekte fayda vardır.

Diyet Süresince Akşam Öğünlerinde Dikkat Edilecekler

Diyet süresince öğünlerin dengelerine çok dikkat göstermek gerekiyor. Kahvaltı öğünü, ilk öğün olduğu için gün boyunca ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlayacaktır. Ancak akşam öğünü günün son yemeği olacağından kalori miktarı açısından mümkün olduğunca düşük olması sağlanmalıdır. Akşam ve gece saatlerinde kalori yakımı en aza ineceğinden, yenilen yiyecekler kilo olarak dönebilir. Akşam 19.00 saatinden sonra, metabolizma son derece yavaşlacağı için bu saatte akşam öğünü yenilmeli ve sonrasında bir şey tüketilmemeye dikkat edilmelidir. Çok zorlananlar için gece saatlerinde, tercih edilmemekle beraber, yeşil salata ve meyve tüketilebilir. Metabolizmasının yavaş olduğunu bilenler ve sindirim sorunları yaşayanlar için yoğurt bir çözüm olabilir. Akşam yemeğinden hemen önce tüketilen ara öğünde, yoğurt yenilmesi halinde metabolizmanın nispeten hızlandırılması sağlanabilir. Akşam öğünü de dahil olmak üzere tüm öğünlerde, her lokmanın çok defa çiğnenmesi yine yarar sağlayacaktır. Her lokmanın defalarca çiğnenmesi, beyne tokluk sinyalleri yollayacaktır ve sindirimi de kolaylaştırıcı etki yapacaktır.