Egzersiz önerileri

Diyet Yaparken Egzersiz Neden Önemlidir?

Çok eski zamanlarda insanlar sürekli çalışmak ve hareket etmek zorundaydılar. Teknoloji şimdiki gibi gelişmediğinden işlerine yürüyerek gidiyorlar, evlerinde her işlerini kendileri yapıyorlardır. Şimdi ise eskiye oranla hareket imkanımız azaldı. Apartmanlara sıkışıp kaldığımız için çocukla bahçeleri ve doğal alanları unuttu. Her yere ulaşım araçları ile gidilmeye başlandı. Bu da şimdinin dünyasında veba gibi yayılan obezite denilen bir problemin ortaya çıkmasına neden oldu. Bunda elbette yediklerimizin eskisi kadar organik olmamasının da payı büyük.

Egzersiz yaparken genler bile değişerek moleküler anlamda farklılaşmaya başlıyor. Bunun sonucunda da yağ yapımına elverişli gen bile egzersizle aldığı kaloriyi enerjiye dönüştürüyor. Hatta yapılan araştırmalar egzersizle farelerin yaşlanma süreçlerinin yavaşladığını, onların davranışlarında çeşitli durulmaların görüldüğünü ortaya koyuyor. Egzersizle mutluluk hormonu da salgılandığın dan kendimizi daha mutlu ve pozitif hissediyoruz. Yine farelerle yapılan deneylerde egzersiz yapan farelerin DNA onarım sisteminin daha hızlı çalıştığını gösteriyor. Aynı etkiler insanlarda da benzer şekillerde ortaya çıkıyor. DNA onarım sisteminin en önemli özelliği vücudu dinç ve genç tutmasıdır. Egzersiz yapanların daha genç görünmelerinin sebebi budur.

Egzersiz yapmanın faydaları:

  • Egzersiz yapan insanlar normal hayat süresinin üzerinde yaşarlar. Egzersizin ömür uzattığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yine organların özellikle kalp üzerinde olumlu etkileri vardır.
  • Ömür boyu egzersiz yapan kişilerin kalplerinin yaşlanmadığı, bu sebeple de daha uzun ömürlü oldukları ortaya çıkmıştır. Bu kişilerde damar sertliği, damar tıkanıklığı gibi hastalıklar görülmez.
  • Egzersiz sayesinde vücut kendisini daha hızlı onarır. Yine hücre yenilenmesini de hızlandırdığından derinin kendi kendini yenilemesini bu sayede genç görünmesini sağlar.
  • Günlük aldığımız kaloriyi enerjiye çevirerek kilo alımının önüne geçer. Düzenli egzersiz yapan kadın ve erkekler kilolarını korudukları gibi kas sistemleri de daha güçlüdür.
  • Yapılan aktiviteler sonucu vücutta yağ birikimi azalır ve kas sistemi güçlenir. Cilt elastikiyet kazanır, enerji artar, hareketler daha kolay gerçekleştiği için yaşam kalitesi yükselir.
  • 30’lu yaşlardan itibaren fiziksel değişim başladığından egzersiz sayesinde daima genç ve zinde bir görünüm kazanılabilir.
  • Hareketsiz bir yaşam süren kişiler daha mutsuzdur, depresyona daha yatkındır. Egzersiz yaparken endorfin salgılanması ile ruhsal anlamda kişi güçlenir ve daha mutlu olur.
  • Egzersiz yapan bireylerin beyinsel aktiviteleri daha güçlüdür ve zihinsel becerileri artar.
  • Yapılan araştırmalar vücuttaki yağ oranı arttıkça kişinin daha asabi olduğunu gösteriyor. Bu insanların depresyona girme ihtimali daha yüksektir. Yine ağrı eşikleri de düşük olduğu için her şeyden kolayca etkilenirler.

Egzersiz yapılırken vücut esner ve bu sayede eklemler direnç kazanır.