Egzersiz önerileri

Doğum Sonrası Kilo Verme Egzersizleri

Doğum sonrasında fazla kilolardan kurtularak, ideal kiloya ulaşmak isteyen yeni anneler için diyet ilk önemli adımdır. Bu diyet, bilinen ve normal zamanlarda uygulanan diyetlerden farklı olmalıdır. Çünkü emziren bir annenin kalori alımı ve alması gereken gıdalar normal zamanlardan farklı olacaktır.Buna uygun bir diyet listesi çıkarılmalıdır.Bunun da en sağlıklı yolu bir uzmandan destek almaktır. Diyete ek olarak mutlaka egzersiz programı da uygulanmalıdır. Egzersizin de yine kişiye özel olması gereklidir.

Sezaryen Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum sonrasında, kilolarından kurtulmak isteyen annelerin diyet ve egzersiz uygulamalarında dikkat etmeleri gereken noktalar vardır. Sezeryan doğum yapmış olan anneler, bir süre bazı egzersizleri yapmaktan kaçınmalıdır. Dikişlerin zarar görmemesi ve ameliyat sonrası komplikasyonlar ortaya çıkmaması için bir süre bazı konularda ve hareketlilik noktasında önlemler almakta fayda vardır. Doktorlar zaten bu konularda gerekli bilgileri verecektir. Sezaryen doğum sonrasında bir süre spor yapılması mümkün olmayacaktır. Ancak kısa ve zorlayıcı olmayan yürüyüşler yapılabilir. Her gün yürüyüş süresi arttırılarak zorlanmadan belirli bir hafif egzersiz temposu yakalanabilir.

Normal Doğum Sonrası Egzersiz Seçenekleri

Normal doğum yapan anneler için doğum sonrasındaki süreç diğerlerine göre çok daha kolay olmaktadır. Anne kısa sürede ayağa kalkabilmekte ve günlük yaşamına dönebilmektedir. Normal doğum, kiloların hızla verilmesi için avantajlı bir doğum şeklidir. Emzirme sürerken, uzman yardımı alınarak, uygun bir diyet belirlenebilir. Bu diyete ek olarak bazı egzersizler de programlanacaktır. Emziren annelerin kendilerini aşırı zorlamaları istenmez. Ancak günlük olarak kardiyo egzersizlerini yapmalarında bir sorun yoktur. Yeni anne olmuş kişiler, kısa yürüyüşlere ağırlık vermelidir. Kısa yürüyüşlere tempolu koşu da eklenebilir. Bisiklet sürme imkanı varsa bu da güzel ve etkili bir seçenektir. Spor salonunda vakit geçirme şansı varsa, uygun bir salona kayıt olunarak, koşu bandı, kondisyon bisikleti ve diğer hafif egzersiz aletlerinden yararlanılabilir. Doğum sonrası kilolarını hızlı bir şekilde vermek isteyen anneler için en ideal spor türü ise yüzmedir. Haftada birkaç defa düzenli yüzerek, tüm bedenin aktif olarak çalışması ve yağların hızla yakılması sağlanabilir.