Egzersiz önerileri

Doğumdan Sonra Göbek Nasıl Gider

Doğum sonrasında fazla kilolardan kurtulmak isteyenlerin kilo verme sürecine girdikten sonra ikinci bir sorunları da göbek problemidir. Başarılı bir şekilde kilo vermek mümkün olsa da, göbeğin eritilmesi mümkün olamayabiliyor. Kilolu olmayan insanların göbekli olabilmeleri buna bir kanıt olarak sunulabilir. Göbek; bel ve karın bölgesinde ortaya çıkan aşırı yağlanmanın sonucudur. Sadece rejim ile göbekten tamamen kurtulmak mümkün değildir.

Göbekten Kurtulmak İçin Beslenmeyi Düzenleme

Fazla kilolardan kurtulmak için doğum sonrası sağlıklı bir beslenme biçimi belirlenmelidir. Beslenme; annenin süt miktarını ve kalitesini olumsuz etkilememelidir. Göbek bölgesinde bulunan yağlanmayı yok etmeye odaklı bir diyet belirlenecekse, öncelikle hazır gıdalardan tamamen uzaklaşılmalıdır. Ayrıca cips ve çikolata gibi abur cubur grubundaki yiyecekler asla tüketilmemelidir. Atıştırmalık ihtiyacı dayanılmaz hale gelirse, sade krakerler, galeta ve patlamış mısır tercih edilebilir. Ağırlıklı olarak sebze ve meyve tüketilmelidir. Kahve ve kafein içeren tüm içecekler asla içilmemelidir. Gazlı ve asitli içeceklerden kaçınılmalıdır. Aşırı yağlı yiyeceklerden ve kızartma türü yemeklerden tamamen uzak durulmalıdır.

Göbeği Yok Etmek İçin Yapılacak Egzersizler

Göbeği eritmeye yönelik egzersizler arasında, en çok bilinen ve tercih edilen, mekik ve şnavdır. Bu egzersizlerin göbeği doğrudan etkilediği düşünülmektedir. Ancak fazla kiloları olan bir kişinin yağları yakmak için mekik ve şnav çekmesi sanıldığı kadar etkili değildir. Mekik hareketi göbeğini eritmek isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilse de, bu egzersiz, karın kaslarını güçlendirmeye ve çalıştırmaya yönelik etki gösterir. Göbekte ve diğer bölgelerde bulunan yağların yok edilmesi için kardiyo egzersizleri yapılmalıdır. Yürüyüş hayatın merkezine yerleştirilmeli ve imkan olan her yere yürüreye gidilmelidir. Tempolu koşu ve bisiklet sürme de yine bu gruptaki egzersizlerdendir. Şehir şartlarında bir merkeze gitmeden pek mümkün olmasa da, imkan dahilinde düzenli yüzmek de çok kısa sürede etki edecektir. Göbekteki yağlardan kurtulmak için tüm vücudun ve kalbin çalıştırılması çok gereklidir. Bu nedenle bölgesel değil genel bir egzersiz programı uygulanmalıdır. En ideal egzersiz programını oluşturmak için bir uzmandan yardım alınmasında fayda olacaktır.