Hamilelikte Beslenme

Hamilelik Sonrası Beslenme

Hamilelik sırasında beslenmenin önemi büyük olduğu gibi, doğum sonrasında da beslenmeye özen göstermek gereklidir. Annenin ideal kilosuna kavuşması için doğru beslenmenin sağlanması şarttır. Ayrıca bebeğin sağlığı için ideal süt üretiminin sağlanmasında annenin beslenme biçiminin rolü büyüktür.

İdeal Kiloya Kavuşurken Sağlıklı Süt Üretebilmek

Yeni doğum yapmış anneler için bebeklerinin sağlıklı beslenebilmesi çok önemlidir. Bir bebeğin gelişiminde temeli oluşturan gıda anne sütüdür. Bu nedenle annenin süt miktarı ve kalitesi çok önemlidir. Her yeni anne, kaliteli ve yeterli miktarda süt üreterek, aynı zamanda ideal kilosuna da hızla kavuşabilir. Bilinen yanlış bir algıdan kurtulmak gereklidir. Annenin kalitelive yeterli miktarda süt üretebilmesi için aşırı bir gıda alımına ihtiyacı yoktur. Süt veren annelerin günlük gıda ihtiyaçları elbette normalden fazladır. Yapılan araştırmalar, normal zamanda var olan günlük ihtiyacın, emzirme döneminde ortalama 500 kalori kadar arttığını göstermektedir. Yani emziren bir anne, normal zamandan 500 kalori fazla alım yaptığı halde bu yeterli olacaktır. Emzirme sürecinde, günlük en az 3 litre su tüketimini aksatmamak gerekir. Ayrıca bol miktarda süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Kahve tüketimi, üretilen sütün kalitesini olumsuz etkiler. Bu nedenle kahvenin yerine meyve suyu ve bitki çayları içilebilir. Taze sebze ve meyvelere öğünlerde mutlaka geniş yer verilmelidir.

Doğum Sonrası Kilo Vermek

Hamilelik sırasında alınan kiloların, doğum sonrasında verilmesi ve bunun hızlı bir biçimde gerçekleşmesi her anne adayının en büyük isteğidir. Bunun için çeşitli diyetlere yönelen anneler vardır. Emzirme döneminde uygun olmayan bir diyet uygulaması annenin sağlığına ve bebek için üretilen sütün kalitesine olumsuz etkide bulunabilir. Bu nedenle, illa belirli bir diyete bağlı beslenilecekse bir uzmandan yardım alınmalıdır. Profesyonel bir şekilde hazırlanan bir diyet programı, hem annenin kısa süre içerisinde ideal kilosuna ulaşmasını sağlayacak, hem de bebeğin beslenmesini dengeli biçimde sürdürmesine katkıda bulunacaktır. Doğum sonrasında kilolardan kurtulurken, metabolizmayı hızlandırmak çok yararlı olacaktır. Bunun için ara öğünlerde yoğurt tüketmek yararlı olacaktır. Beslenme biçiminde doğru değişikliklerin yapılmasına ek olarak, hafif egzersizlerin de alışkanlık haline getirilmesi gereklidir.