Kilo Koruma

Kilo Koruma Programı

alınmaması ve ideal kiloda kalınabilmesi için kilo kontrol programı uygulanmalıdır. Bu program konusunda bir uzmandan destek alman ve kişiye özel bir program belirlemek son derece yararlı olacaktır. Ancak imkan olmadığı takdirde, bazı püf noktalarına dikkat edilerek, kilo kontrolü sağlanabilir.

Kilo Kontrolü Yöntemleri

İdeal kiloya ulaştıktan ve diyet sona erdikten sonra eskiden yapılan hataları yaparak eski beslenme biçimine dönüş yapmak çok büyük yanlış olacaktır. Diyet sonrasında sağlıklı beslenme biçimi bir yaşam tarzı haline getirilmelidir. Kilonun korunmasında en önemli nokta, alınan karbonhidrat ve protein miktarının daima dengede tutulmasıdır. Sadece veya ağırlıklı olarak karbonhidrat tüketilmesi kısa sürede ciddi bir kilo alımına neden olabilir. Zaman zaman yemeğin fazla kaçırıldığı anlar olabilir. Bu anlarda panik yapılmaması gerekir. Fazla yemek yenildiği günden sonraki günlerde normalden daha fazla su içilmeli ve beslenmde proteinlere ağırlık verilmelidir. Karbonhidrat birkaç gün için en aza indirilmeli veya tüketilmemelidir. Bu şekilde fazla alınan gıdaların yağlara dönüşmesi engellenebilir.

Fazla Yemek Yenildiğinde Alınabilecek Olan Önlemler

Olması gerekenden fazla yemek yenildiğinde, hemen arkasından yapılacak bir iki hamle ile kilo alımının önüne geçilebilir. Fazla gıda alımı olan günün ertesinde, öğle ve akşam yemeklerinde bol protein tüketilmelidir. Buna ek olarak su alımı mümkün olduğunca fazla olmalıdır. Protein alımına su tüketimi eklenince, yağ yakımı iki kat artacaktır. Bir gün önce alınan fazla gıdaların yağlara dönüşmesi böylelikle engellenebilir. Diyetten sonraki süreçte su içme miktarında azalma olmaması gerekir. Su kilo alımının önündeki en büyük duvarlardan biridir. Asla tek veya iki öğün beslenme tercih edilmemelidir. En az 3 ana ve 1 ara öğün olmalıdır. Ara öğünlerin de üçe çıkarılmasında bir sorun yoktur. Sık ama az beslenmek kural olmalıdır. Öğünlerde karbonhidrat ve protein dengesini doğru sağlamak için öğünlere bölme yöntemi kullanılabilir. Bir öğünde karbonhidrat ağırlıklı beslenme yapılırken, sonraki öğünde protein ağırlıklı beslenme tercih edilerek denge sorunsuz sağlanabilir.