Egzersiz önerileri

Kilo Vermeye Yardımcı Hareketler

Kilo vermek için uygulanan rejim programına ek olarak, uygun bir egzersiz programı da belirlenmelidir. Doğru spor programı ve doğru hareket alışkanlığı ile kilo verme süreci olabildiğince hızlanacaktır.

Kilo Verdiren Egzersizler

Kilo vermek için sadece rejim veya tek başına egzersiz yeterli değildir. Rejim sayesinde alınan kalori miktarı kısıtlanır ve beslenme sağlıklı bir hal alır. Egzersizler ise birikmiş yağların yakılmasında etkin ve tetikleyici bir rol oynamaktadır. Kilo verme sürecinde olan bir kişinin rejime ek olarak doğrudan mekik gibi egzersizlere yönelmesi doğru değildir. Mekik gibi egzersizler ileri zamanlarda işe yarayabilecek olsa da, erken zamanlarda yağ yakımı sağlamayacağından yararsızdır. Mekik ve benzeri hareketler, kasların çalışmasını ve güçlenmesini sağlayacaktır. Ancak bölgedeki yağların yakımında rol oynamayacaktır. Yağların hızla yakılmasının sağlanması için kardiyo egzersizlerine başlanmalıdır. İlk günler hafif bir şekilde ve kısa süreli egzersizler yapılmalıdır. Günler geçtikçe ve belli bir kondisyon yakalandıkça egzersiz süresi kademeli olarak arttırılmalıdır. Tercih edilecek olan kardiyo egzersizlerinin başında; yürüyüş, koşu ve bisiklet sürmek gelmektedir. Buna ek olarak imkan varsa haftada en az 3 gün yüzülmelidir. Bunlar haricinde bazı cimnastik hareketleri de düzenli olarak yapılabilir. Bu hareketler yapılırken tüm bölgeler için ayrı ayrı çalışılmalıdır. Kollar, bacaklar, bel, sırt, karın ve kalça için ayrı ayrı hareketler yapılmalıdır. Bu hareketlere başlarken de yine hafif setler halinde başlanmalıdır. Kondisyon kazanıldıkça hareketlerin sayısı arttırılabilir.

Yaşamdaki Hareket Miktarını Arttırmak

Özellikle durgun ve hareketsiz bir hayat biçimi benimsemiş olan kişiler için diyet süresince bu alışkanlıklarından vazgeçmek gereklidir. Diyet sona erdikten ve ideal kiloya ulaşıldıktan sonra da bu değişen alışkanlıklar korunmalıdır. Gün içerisinde bol bol yürüyüş yapılmalı ve mümkün olan her yere yürüyerek gidilmelidir. Bir yere gidilmiyorsa da yürüyüş için bulunulan mekandan mutlaka çıkılmalıdır. Tempolu yürüyüşlere ek olarak ev içinde de dahil olmak üzere hareketli olunmalıdır. Spor salonuna kayıt olunarak düzenli bir spor yaşamı yaratılabilir. Ancak rutin hayatın da hareketli bir hale getirilmesi şarttır. Bunun için köklü değişiklikler yapılmalıdır. İdeal kiloya ulaştıktan sonra da kilonun korunması için hareketli yaşam biçimi önemlidir.