Diyet Yemek Servisi

Yağ Yakan Çorba

Diyet sırasında uygulanan beslenme programında yağ yakan çorbalara yer vermek, diyet sürecinde sonuç almayı hızlandıracaktır. Bu yağ yakıcı etkiye sahip çorbalar, evdeki malzemeler ile kolaylıkla yapılabilir.

Yağ Yakıcı Yulaf Ve Lahana Çorbaları

Yağ yakmada etkin en gözde iki çorba, yulaf ve lahana çorbalarıdır. Yulaf çorbası için, 1 adet orta boyda kuru soğan ince biçimde doğranır ve zeytinyağı ile kavrulur. 2 diş sarımsak rendelenmek sureti ile üzerine ilave edilir. Yarım çay kaşığı doğal tuz ve yarım çay kaşığı kara biber eklenir. 1 çay bardağı yulaf da katıldıktan sonra 200 ml. süt ve 1 litre su katılır. Kaynayana dek karıştırmaya devam edilmelidir. Ardından günde bir defa olmak üzere tüketilebilir. Lahana çorbası için 2 adet domates, 1 adet pırasa, 3 adet soğan, 1 demet maydanoz ve 2 adet yeşil biber küçük küçük doğranarak tencereye koyulur. Yarım çay kaşığı doğal tuz ve yarım çay kaşığı karabiber eklenir. 1 litre su da son olarak katılarak kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra 10 dakika daha ateşte bırakılır. Günde 2 defa rahatlıkla tüketilebilir ve isteğe bağlı olarak limon sıkılarak içilebilir.

Yağ Yakıcı Domates Ve Kabak Çorbaları

Yağ yakıcı etkiye sahip domates çorbası için; 4 adet domates, 1 adet kırmızı biber, 5 adet lahana yaprağı küçük küçük doğranır. Uygun bir tavada, sebzeler sularını bırakana dek pişirilir. Bir yemek kaşığı yulaf karışıma eklenir ve karıştırılır. Karışım 1 litre su katılarak tencereye aktarılır. Kaynayana dek karıştırmaya devam edilmelidir. Ardından yarım çay kaşığı karabiber ve yarım çay kaşığı doğal tuz ile fesleğen yaprakları ilave edilerek yemeye hazır hale gelir. Bu çorba günde 3 defa rahatlıkla tüketilebilir. Kabak çorbası için; büyük boy 1 adet kabak, 1 adet kırmızı soğan, 2 adet domates, 1 adet kapya biber küçük küçük doğranır. Zeytinyağlı eşliğinde tüm sebzeler kavrulmaya başlanır. Karışıma 600 ml. su eklenerek kaynayana dek karıştırılır. Kaynadıktan sonra maydonozlar ilave edilir. Bu çorba pul biber eşliğinde servis edilebilir ve diyet süresince günde 1 defa tüketilmesi uygun olacaktır.