Genel

Aşırı Yemenin Nedeni

Kilo sorunlaru yaşayan insanlar, zaman zaman aşırı yemenin önüne geçemediklerini ifade ederler. Bu aşırı yeme sorunu ile başa çıkamadığından emin olan kişiler, bir uzamana danışarak sağlık kontrollerini yaptırmalıdırlar. Önlenemeyen aşırı yeme sorununun altında bir takım sağlık sorunları olabilir. Sağlık sorunları bulunamadığı noktada psikolojik nedenler incelenmelidir.

Aşırı Yemeye Neden Olan Sağlık Sorunları

Önlenemeyen bir aşırı yeme durumunda, kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçmekte fayda vardır. Bazeı insanlar farkında olmadıkları halde gizli diyabetten muzdarip olabilirler. Diğer yandan, insülin direnci gelişmiş de olabilir. İnsülin direnci bulunan insanlarda sık acıma sorunu yaşanır. Sıklıkla yemek yeme isteği, sinirlilik ve halsizlik gibi belirtiler insülin direncinin belirtileri olabilir. Yine benzer belirtiler veren ve sıklıkla rastlanılan bir başka sorun da Hipertiroid sorunudur. Tiroidlerin çalışma bozukluğu göstermesi ile ortaya çıkan bu hastalığın belirtileri; ani sinirlenmeler, saç dökülmesi, dayanıksız tırnaklar, sık uyku isteği ve halsizliktir. İnsülin direnci ve tiroid sorunları bulunan hastalarda, kilo vermek de neredeyse imkansız bir hale gelir. O nedenle, aşırı yeme isteğine neden olan bu sağlık sorunları için bir tarama yaptırılmalıdır. Tespit edilmesi halinde uzmanın yönlendirmeleri ile bu durumlardan kurtulmak mümkündür. Tedavi edildiği ve kontrol altına alındığı takdirde, aşırı yeme isteği kaybolacak ve vücut diyete yanıt verecektir.

Aşırı Yemeye Neden Olan Psikolojik Sorunlar

Kişilerde aşırı yeme sorununun temelinde bir sağlık sorunu yatmadığı tespit edilirse, mutlaka psikolojik durum da gözden geçirilmelidir. Bir takım psikolojik sorunların yeme bozukluklarına neden olduğu tespit edilmiştir. Bazı kişiler depresyon dönemlerinde aşırı zayıflamakta, bazıları ise obezite seviyesine gelebilmektedir. Herhangi bir psikolojik sorun, beslenmede bir takım bozuklukları tetikleyebilir ve bu gözden kaçabilir. O nedenle bu konu dikkatle incelenmelidir. Psikolojik bir nedene rastlandığında, uzman yardımı ile bu sorunun kaynağına gidilerek çözüm sağlanabilir. Buna paralel olarak aşırı yeme sorunu da otomatikman çözülecektir. Bazı durumlarda, kişinin kullanmakta olduğu ilaçlar da aşırı yeme isteğini tetikleyebilmektedir. Bu nedenle aşırı yemenin nedeni aranırken kullanılan ilaçlar ve etkileri de göz önüne alınmalıdır.