Kilo Verme

Az Kalorili Atıştırmalıklar

Kilo vermek ya da almak isteyen kişiler kalori hesabını iyi bilmelidir. Çünkü değişmez bir kural olarak aldığımız kalori yaktığımız kaloriden az ise ancak bu şekilde kilo verebiliriz. Zayıflamak isteyen kişiler için gerekli olan bu durum kilo almak içinse tersine işler. Eğer kendinizi diyete hazırlıyorsanız ilk önce yediğiniz yemeklerin kalorisini öğrenmekle işe başlayabilirsiniz. Az kalori az besleyicilik anlamına gelmediği gibi kalori yükseldikçe yemekler daha sağlıklı da olmamaktadır. Örneğin çok yağlı bir sebze yemeği az yağlı olandan daha besleyici değil sadece daha zararlıdır. Bu yüzden yağ, un, tuz ve şekerden fedakârlık yaparak da sağlıklı zayıflayabiliriz.

Daha az kalori ile nasıl beslenilir?

Kalori alımında dikkat edilecek unsur insana kilo aldıran kaloriden kaçınmaktır. Mesela şekerli gıdalar hem daha fazla kalorili hem de daha az besleyicidir. Bu sebeple tercih edilmemesi gerekir. Hâlbuki bazı balım türleri yüksek kalori içermesine rağmen kişiyi doyurduğu ve mineral bakımından zengin olduğu için mutlaka tüketilmelidir. Az kalorili ürünleri sürekli tercih etmeniz zamanla vücudunuzda yoksunluk hissi oluşmasına sebep olur. Bu durum, vitamin ve mineral eksikliği sonucu oluşmaktadır.

az kalorili yiyecekler

Bu aşamada size bir tüyo verebiliriz. Farklı renkli besinler farklı vitamin ve mineralleriiçerir. Bu sebeple örneğin bir hafta brokoli bir hafta karnabahar tüketebilirsiniz. Bu kural meyveler için de geçerlidir. Meyve ve sebzeler sağlıklı besinler olduğu gibi detoksözelliği de bulunmaktadır. Asında en doğru olan bütün besinlerden kararında yemektir. Mesela karbonhidrat, protein ve yağlar dengeli bir şekilde alınırsa hem vücut direnci düşmez hem de kişi rahatlıkla zayıflayabilir. Kalori alırken yediğiniz besinlerin türleri de oldukça önemlidir. Mesela aynı kaloride olsa da kızarmış patates ile haşlanmış tavuk hiçbir zaman bir değildir. Çünkü kızarmış besinler vücutta farklı reaksiyonlara yol açar.

az kalorili yiyecekler

Kalorisi az olan atıştırmalıklar ve besinler:

  • En yararlı atıştırmalık çok da doğal olan ve vücuda sağlık veren ceviz ve bademdir. Özelliklebademde bulunan Omega 3’ün vücuda sayısız faydası bulunmaktadır. Bademin bir özelliği de kişiyi uzun süre tok tutabilmesidir.
  • Yine çok vitaminli aynı zamanda da kalorisi çok düşük baka bir besin de rokadır. Roka sadece 7-8 kalori barındırır.
  • Salatalık da kalorisi en düşük sebzelerden birisidir. Salatalığı istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Çünkü büyük oranda su içerdiği için kalori anlamında zengin değildir.
  • En kalorili sebzelerden birisi de brokoli. Brokoliyi tüketirken haşlama yerine buharda pişirme yöntemini tercih ederseniz vitaminleri de öldürmemiş olursunuz.
  • Gribe de iyi geldiği araştırmalarla kanıtlana tavuk suyuna çorbanın bir kâsesinde sadece 10 kalori var. Bir öğününüzde bu çorbaya yer verip hem doyurucu hem de besleyici bir besine sahip olabilirsiniz.
  • Sadece 8 kalori olan bürüksel lahanası vitamin ve mineral yönünden zengin bir besin. Yine aynı vitaminlere sahip olan lahananın porsiyonu ise sadece 17 kalori.
  • Düşük kalorili yiyecekler içinde atıştırmalık olarak tercih edilen greyfurt 40 kaloriyken, domatesin tanesi ise sadece 20 kaloridir.
  • Yine çorbası yapılan, fırında pişirilen mantar da hem yemek anlamında sevilen hem de diyetlerin vazgeçilmezi olan bir besindir. Mantarın bir kâsesi 30 kaloridir; fakat kızartılarak yemek yerine fırında veya ızgarada pişirilmesi daha uygun olacaktır.