Sağlıklı Beslenme

Bağışıklığınızı Güçlendirecek 10 Basit Alışkanlık

Bağışıklık sistemi vücudun virüslere, bakterilere veya diğer yabancı maddelere karşı esas savunmasıdır. Bağışıklık sistemi düzgün çalıştığı zaman sağlıklı kalırsınız ve hasta olma şansınız azdır. Bağışıklık sistemi tehlikeye atıldığında, enfeksiyon ve diğer sağlık sorunlarına karşı savunmasız hale gelirsiniz.

 

Daha iyi bağışıklık için sağlıklı beslenme ve uygun dinlenme ve uyku şarttır. Bununla birlikte, iyi bir diyet ve sağlıklı uyku dışında bağışıklığınızı güçlendirecek çok sayıda küçük şeyler vardır.

Bağışıklığınızı artıran 10 basit alışkanlık

hijyen

  1. Vücut Hijyenini Koruyun

Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olan ilk basit alışkanlık, kişisel hijyen uygulamak. İyi hijyen, mikropları dışarıda tutmanıza ve bir enfeksiyonu başlamadan önce durdurmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, mikropları başkalarına bulaştırmaktanızda önlenir.

-Ellerinizi sık sık yıkayın, özellikle mikrop olabilecek her şeye dokunduktan sonra.

-Ellerinizi iyice kurutmak, yıkamak kadar önemlidir, çünkü mikroplar ıslak yüzeylerde daha kolay gelişirler.

-Ellerinizi yıkamak mümkün olmadığında bitkisel bir el sabunı kullanın.

-Günlük olarak ılık su ile duş alın.

-Islak havlularınızı daima ılık suda yıkayın ve nemli havluları sık sık kuru olanlarla değiştirin.

-Dişlerini günde iki kez fırçalayın. Diş fırçasını üç ayda bir değiştirin.

-Ağzınızdaki mikropları öldürmek için bir gargara kullanın.

-Hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kapatın.

-Öksürürken, mikropların başkalarına yayılmasını önlemek için ağzınızı elinizle değil de dirseğinizle örtün.

su-icmek

  1. Bol Su İç

Yemek de ne kadar sağlıklı olursanız olun bol miktarda su içmiyorsanız vücudunuza pek fazla yardım etmeyecektir. İçme suyunun faydalarından biri, yeterli hidrasyonun bağışıklık sisteminiz üzerindeki olumlu etkisidir. Su toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur ve hücrelerinizin ve organlarınızın düzgün çalışması için ihtiyaç duydukları tüm oksijeni almasını sağlar.

Yeterli miktarda su içmenin bir başka büyük yararı, sindirim sisteminizi güçlü tutması, böylece yemeğinizi düzgün bir şekilde özümleyebilmesidir. Güçlü bir bağışıklık sistemini korumak için yeterli beslenme önemlidir. Su söz konusu olduğunda, temiz ve süzülmüş suları içmeye çalışın. Seyahat ederken, sadece şişe içkiler içirin ve buz veya ham biçimdeki herhangi bir şey tüketmeyin.

gulmek

  1. Yüksek Sesle Gül

Öfke ve keder gibi duygular sağlığa zarar verebilirken kahkaha tersini  yapar.

Gülümseme bağışıklığınızı arttırır ve bu da vücudunuzu hastalık ve hastalıklara karşı daha dirençli kılar. Doyurucu bir kahkaha, anti-enfeksiyon antikorlarının yanı sıra kandaki T-hücrelerini de artırabilir. Buna ek olarak kahkaha dolaşımı arttırır, sindirimi uyarır, kan basıncını düşürür ve kas gerginliğini azaltır. Bu nedenle, gününüze sağlıklı bir kahkaha atarak başlayın.

gunes

  1. Güneş Işınlarını Yakala

Güneş ışığı, koruyucu bağışıklığın geliştirilmesine yardımcı olan vitamin D’nin üretimine yardımcı olur. Bu vitamin, vücudunuzun yabancı, istilacı organizmalarla savaşmasına yardımcı olmak için bağışıklık kazandıran T hücrelerinin düzgün işleyişini destekler.

Kanınızdaki D vitamini seviyeniz düşükse, kanser ve kardiyovasküler hastalıklar gibi enfeksiyonlardanmuzdarip olma riskiniz yüksektir.Günlük olarak 10-15 dakika güneşe maruz kalmak (güneş kremi olmadan) vücudun D vitamini üretmesi için yeterlidir.

  1. Olumlu Olun

İyimser ve eğlenceli olmak hepimizin sağlıklı kalması için arzulamamız gereken bir şeydir. Bağışıklık sistemi, ipuçlarının çoğunu düşüncelerimizden ve duygularımızdan alır. Aynı zamanda pozitif kişilerde inme veya kalp krizi riski daha düşüktür.

Öte yandan, olumsuz düşünceler üzerinde durmak, bağışıklığınızı etkileyebilecek stres ve diğer acı duygulara neden olabilir. Psikolojik Bilim’de yayınlanan bir 2010 araştırması, geleceği daha iyi hissetmenizin, gerçek için daha iyi hissetmenize yardımcı olabileceğini önermektedir. İyimserlik sağlığınız ve bağışıklık için iyi olabilir.

güne kahvaltı ile başlamak

  1. Sıkı Bir Kahvaltı İle Gününüzü Başlatın

Kahvaltı etmek sağlık için önemlidir, ancak sağlıklı bir şeyler yemeniz daha önemlidir. Sebze ve meyveler bağışıklık sisteminizin hastalıkla mücadele kabiliyetini pratik olarak iki katına çıkarabilir. Antioksidan C, E, A ve selenyum vitaminleri, sebze ve meyvelerden kolayca alabileceğiniz birkaç besindir.

Bununla birlikte, sebze ve meyve yemekleri beslenme gücünü yok edebilir. Sebzeyi çiğ formda yiyin.

meditasyon

  1. Meditasyon

Meditasyon, bağışıklık sisteminin gelişmesi için olumlu bir zihinsel ortam yaratır. Ayrıca, bağışıklık sistemini daha etkili bir şekilde işlev gören antikorları da geliştirir. Psikosomatik Tıp’da yayınlanan 2003 yılındaki bir araştırma, dikkatlilikmeditasyonunda kısa bir programın beyin ve bağışıklık fonksiyonu üzerinde belirgin etkileri olduğunu bildiriyor. Bu bulgular, meditasyonun beyin ve bağışıklık işlevini olumlu yönde değiştirebileceğini ortaya koymaktadır.

Meditasyonunun, inflamasyon, hücre aracılı bağışıklık ve biyolojik yaşlanmanın spesifik belirteçleri üzerindeki olası etkilerini öne sürüyor. Her gün en az 10 ila 15 dakika boyunca sakin ve huzurlu bir ortamda meditasyon uygulamayı deneyin.

yuruyus

  1. Günlük Yürüyüş Yapın

Egzersiz bağışıklığı artırmanın en önemli yollarından biridir. Yoğun egzersiz yapmak için vaktiniz yoksa, günlük 30 dakikalık bir yürüyüş, vücudunuzun düzgün çalışması için gereken her şeydir. Yürüyüş her yaştan insanlara uygundur.

Yürüyüş, dolaşımdaki inflamatuvar faktörlerin ve stres düzeylerini düşürmenin yanı sıra, kanseri ve enfekte olmuş hücreleri öldüren bağışıklık hücrelerinin dolaşımını da arttırır. Aynı zamanda, yaşla birlikte doğal olarak oluşan azalmış T-hücresi fonksiyonunu geliştirir.

rahatlatici-muzik

  1. Rahatlatıcı Müzikler Dinleyin

Sağlıklı olmanızı sağlayacak başka bir alışkanlık müzik dinlemektir. Müzik dinlerken, vücuttaki antikor immünoglobülin A’da bir artış vardır. Bu antikor mukoza sisteminde önemli bir rol oynar ve hücreleri sağlıklı tutar. Müzik dinlemek aynı zamanda vücuttaki kortizol seviyesini düşürmede yardımcı olur. Kortizol birçok fizyolojik etkiye sahip bir stres hormonudur, bunlardan biri obezitenin teşvik edilmesinde rolü vardır.

Müzik zihinsel sağlık koşulları üzerinde de etkili olabilir; bu sizin düşük ruh hali, endişe ve depresyon ile savaşmanıza yardımcı olur. Müzik dinlemek için yoğun programınızdan zaman ayırmanız bile gerekmez. Nereye giderseniz gidin ve ne yaparsanız yapın, en sevdiğiniz ezgilerin tadını çıkarın sürüş, koşu, yürüme, yemek pişirme, temizleme ve hatta çalışırken dinleyin.

seker-kullanma

  1. Şekeri Bitir

İyi sağlık ve bağışıklık istiyorsanız, fark yaratan küçük ufak bir şey, ne kadar şeker yediğinizdir. Şeker sağlık için iyi bir şey yapmaz. Diyetinizden şekeri kaldırmak en iyisini olacaktır. Aslında, rafine edilmiş şeker bağışıklık işlevini önemli ölçüde azaltır ve sizi genel soğuk, grip ve diğer enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirir.

Şeker, bu hücrelerdeki boşluk için C vitamini ile rekabet ederek beyaz kan hücrelerinin işleyişini etkiler. Beyaz kan hücreleri düzgün çalışması ve bakteri ve virüsleri yok etmesi için C vitaminine ihtiyaç duyar. Yani, ne kadar çok şeker tüketirseniz, C vitamini az miktarda beyaz kan hücrelerine ulaşır ve bağışıklık zayıflamasına neden olur.

Şekerden uzak durun ve sadece rafine edilmiş beyaz şekerden değil. Normal kola ve ekmek bile şeker içerir. Ürünleri dikkatle seçin bal ve diğerleri gibi doğal bir tatlandırıcı seçin.

 

Ek İpuçları

 

-Normal çay ve kahvelerden kaçının ve sağlıklı zencefil çayı veya yeşil çay içmeyi tercih edin.

-Yeterli uykuyu alın ve stresinizi yönetin.

-Sigara içmekten kaçının.

-Aşırı tüketim, bağışıklık sistemini bozar ve akciğer enfeksiyonlarına karşı savunmasızlığı artırdığı için, alkol seviyesini azaltın.

-Probiyotikler sağlığınız için iyi olan bakteri kültürlerini içeren gıdalar veya takviyeleri kullanın.

-Günde 1 ila 2 çiğ sarımsak, karanfil yiyin.

-Bağışıklık artırıcı otlar ve biberiye, kekik ve zerdeçal gibi baharatlarınızı pişirmeye ekleyin.