Sağlıklı Beslenme

Besinleri Doğru Hazırlıyor ve Pişiriyor musunuz?

Sağlıklı beslenmek günümüzde artık çok daha önemli bir olgu haline gelmiştir. Bu sebeple düzenli beslenmeye çalışan ya da diyet yapan birçok insan besin konusu hakkında ilgili olmaya başlamıştır. Besinleri doğru hazırlamak ve uygun pişirme yöntemlerini bilmek, dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Günlük yaşantınızda bu teknikler ve uygulaması meşakkatli ya da pahalı olmayacaktır sizin için.

Besinleri Doğru Hazırlama ve Pişirme
Besinleri tüketmeden ve hazırlamadan önce dikkat etmeniz gereken birtakım noktalar vardır. Besinlere uygulanan yöntemler, faydalı besinler için değerlerini doğrudan etkilemektedir. Değeri artırabilir, azaltabilir ya da yok edebilir. Günlük yaşantı da birçok insanın uyguladığı fakat yanlış olan bilgiler söz konusudur. Yumurta besini, çiğ tüketilmemelidir. Ya da yeşilimsi bir renge bürünene kadar uzun sürede haşlanması da besin değerini azaltıyor. Yoğurdun suyu ise dökülmemelidir aksi takdirde vitamini azalmakta. Sebzeleri yemeği pişirmeden hemen önce kesmelisiniz.  Kullanımdan uzun süre önce kesilmiş sebzelerde vitamin kaybı yaşanıyor. Yine, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi bakliyatlar iyi bir şekilde pişirilmelidir. Bu sayede, protein değerleri artış göstermektedir. Dilimlenmiş meyveler ya da sıkılmış meyve suları seri bir şekilde tüketilmelidir. Yoksa, büyük oranda vitamin miktarı kaybolmakta. Et konusunda da,  etlerin çok yağlı olacak şekilde pişirilmemesi gerekiyor.  Etin içerisinde zaten yağ bulunmaktadır, kendi yağında pişirilmesi en doğrusudur. Tavada ya da fırında pişirilmesinin yanı sıra kaynatılarak da besin değerleri kaybolmadan pişirilebilir.

Ürün Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Besin tercihi yaparken öncelikle taze ve doğal olmasına dikkat edilmelidir. Yanı sıra satın alacağınız ürünlerin, üretim ve son tüketim tarihlerine dikkat edilmelidir. Konserve ve kutu ürün alımlarında ise paketin şekline, darbe almamasına bakmanız gerekiyor.  Darbe almış konservelerin içerisinden hava sıkışmasından dolayı bir sorun oluşmuş olma ihtimali vardır. Alacağınız besinlerin içinde katkı maddesi olup olmaması ya da hangi içeriğe sahip besinlerin alınması gerektiğine dikkat etmeniz gerekmekte. Sağlıklı beslenme ve diyet konularında dikkat edilmesi gereken çok husus vardır alışverişlerinize de aynı oranda dikkat etmelisiniz. Buna özen gösteren insanlar için hazır menüler ve doğal üretim yapan restoranların diyet servisi ya da diyet ürün satışı yapan mağazalar da mevcuttur. Yeterli bilginizin olmadığını düşünüyorsanız ya da zamanınız yoksa buraları da tercih edebilirsiniz.