Sağlıklı Beslenme

Beslenme ve Diyet

İnsanlar, son yıllarda, beslenme ve diyet hakkında daha bilinçli bir hale gelmeye başladı. Beslenmenin sağlığa doğrudan etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Doğru beslenmenin birçok hastalığın önüne geçtiği ve sağlık sorunlarını ortadan kaldırmakta etkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, sağlıklı yaşamın ilk adımının doğru beslenme olduğu söylenebilir.

Sağlıklı Beslenmenin Adımları

Sağlıklı bir yaşam için ilk adım beslenme düzenini yenilemektir. Sağlıksız ve yanlış beslenme biçimi terkedildiği andan itibaren sağlığa olumlu yansıması başlayacaktır. Doğru beslenme biçiminin oluşturulması için öncelikle hazır gıdaların beslenme alışkanlıklarından çıkarılması gereklidir. Konserve ve benzeri hazır gıdalar içerdikleri koruyucu maddeler açısından çok zararlıdır. Hazır gıdaların içeriğinde bulunan koruyucu maddelerin bazıları kanserojendir. Sadece hazır gıdaların terkedilmesi bile sağlıkta ciddi bir değişimi getirecektir. Yine gazlı içeceklerden uzak durmakta fayda vardır. İçerdikleri zararlı maddelerin yanısıra sahte bir şişkinlik yaratıyor olmaları da istenmeyen bir durumdur. Sağlıklı ve saf meyve içeceklerini tercih etmekte fayda vardır. Sağlıklı beslenmenin sağlanması için doğal gıdalara yönelmek tek başına yeterli olmayacaktır. Beslenme düzeninde dengeyi sağlamak da önemlidir. Bunun için tek yönlü beslenme eğilimlerinden vazgeçmek gerekir. Sadece protein veya sadece karbonhidrat ağırlıklı beslenme doğru değildir. Vücüdun ihtiyaçlarına uygun bir şekilde her şeyden az miktarda tüketmek en doğru beslenme biçimini oluşturacaktır. Beslenmenin en önemli ve en çok atlanılan kısmı su tüketimidir. Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketilmelidir. Su tüketimi sağlıklı beslenme ve sindirim için çok gereklidir.

Sağlıklı Diyetin Adımları

Yanlış beslenme alışkanlıkları ve bazı sağlık sorunları neticesinde istenmeyen kilolar vücutta yer edebilir. Sağlıklı kilo sınırlarının üzerine çıkıldıktan sonra bu kilolardan kurtulmak zorlayıcı olmaktadır. Kişiler çeşitli diyetleri deneyerek sonuç alamadıklarında psikolojik olarak da olumsuz etkilenmektedirler. Bunun nedeni bilinçsiz diyet uygulamalarıdır. İnternet üzerinden ve kulaktan dolma bilgilerle uygulanan diyetler çoğunlukla ya sonuç vermemekte, ya da olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Yetersiz bilgilerle uygulanan sözde diyetler, halsizlik ve bedensel huzursuzluklara neden olabilmektedir. Bu nedenle diyet yarıda bırakılmakta ve sonu hüsran olmaktadır. Diyet yapmak için karar alındığında, kişinin kendine uygun bir diyet programını seçmesi gerekmektedir. Herkesin koşulları, sağlık durumu ve metabolizması farklı olduğundan ötürü kişiye özel diyetlerin uzmana danışılarak belirlenmesi en doğru yol olacaktır. Bu sayede kısa süre içerisinde sonuç almak da mümkün olacaktır.