Sağlıklı Beslenme

Beyin Sağlığı için Nasıl Beslenmeli

Vücudumuzdaki diğer organların, hücrelerin beslenmeye nasıl ihtiyacı varsa beyin hücrelerinin de beslenmeye ihtiyacı vardır. Besin öğeleri beyin hücrelerinin oluşumu ve onarımı için gerekledir. Bu yazımızda beyin hücrelerinin ihtiyaç duyduğu besinleri anlatacağız.

En başta hamilelik sürecinde alınan besinlere dikkat etmeliyiz. Bebeklerin anne karnında beyin hücreleri oluşurken sağlıklı oluşması gerekir. Beyin için doğru besinleri bilinçli kullanmanız gerekir. Doğum sonrasında bebeğiniz büyürken de aynı özeni sergilemeli ve bebeğinize beyin gelişimi için ihtiyaç duyduğu besinleri vermelisiniz. Gelişim süreci tamamlanmış yetişkinlerde hücre onarımı için aynı şekilde, beynin ihtiyaç duyduğu besinleri almaya devam etmelisiniz.

Günlük hayatta tanıştığınız insanlar, akılda kalmaları, isimler, sözler, randevular vs. tamamen beyin işleviyle alakalıdır. Sağlıklı bir beyine sahip olmak yaşlılık sürecinde yaşacağınız birçok hastalığında önüne geçmiş olacaktır. İlerleyen yaşlarda karşınıza Alzheimer ve bunama gibi hastalıkların çıkmasını önlemek istiyorsanız beyin sağlığınız için gereken besinleri almayı ihmal etmemeniz gerekiyor.

Folik asit;  ilk başta hamilelik sürecinde alınmaya başlanması gereken bir vitamindir. Bebeğinizin beyinde hafıza hücrelerinin gelişimi için büyük önem taşır. Yeşil yapraklı sebzeler, portakal suyu ve tam tahıllı ürünlerde bulunur, B vitaminlerindendir.

Folik asit eksikliğinde Alzheimer ve bunama hastalıkları görülür.

Kolin

Yer fıstığı, balık, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta sarısı,  soya ve keten tohumunda bulunan kolin, bir çeşit B vitaminidir. Kolin’e hafıza vitamini de denir. Beyinde yeni hücre oluşumu için gerekli bir vitamindir. Beyinde sinirlerin iletim servisini destekler.

Su

Başka bir sebebi olmadığını biliyorsanız ve beyniniz bulanıyor, toparlayamıyorsanız suya ihtiyacınız var demektir. Susamayı asla beklemeyin gün içerinde yudum yudum sürekli su tüketin. Gün içerisinde en az 2 litre suya ihtiyacımız vardır. Beyin hücreleriniz en önemli ihtiyaçtır su, eksikliğinde hayati tehlike oluşturabilir.