Sağlıklı Beslenme

Dengeli Beslenmenin Önemi

Her ne kadar beslenme kelimesinden çok farklı çağrışımlar çıkarsak da sağlığımızı korumak, güçlenmek, vücudumuzun dengesini sağlamak için beslenmeliyiz. İyi bir beslenme ile hastalıklardan korunduğumuz gibi aynı zamanda yaşam kalitemizi de yükseltebilirsiniz. Peki dengeli beslenme nedir?

dengeli-beslenme3

Vücut yaşayabilmek ve normal faaliyetlerini sürdürmek için bazı besinlere ihtiyaç duyar. Bunlar zamanında alınmadığından yetersiz ve dengesiz beslenme ortaya çıkar. Özellikle protein, karbonhidrat, sebze-meyve ve yağlar yeterli oranda alınmadığında vücutta bazı yoksunluk durumları ortaya çıkmaktadır. Bu maddelerin çok veya az alınması sonucu sağlık bozulur, kişinin kilo dengesi alt üst olur ve hastalıklar baş gösterir. Eğer kişi ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla besin tüketilirse fazla besinler yağa dönüşerek kiloya sebep olur. Beslenme aslında çok küçük yaşlarda kazanılan alışkanlıklarla ilgilidir. Dengeli beslenen kişilerin belirtileri şunlardır:

  • Dışarıdan bakıldığında sağlıklı ve zinde bir görünümleri vardır.
  • Çok atiktirler; hareketli ve esnek fiziksel görüntüye sahiptirler.
  • Ciltleri oldukça sağlıklı, canlı ve parlaktır.
  • Kas gelişimi normaldir ve oldukça kuvvetlidirler.
  • Çabuk yorulmazlar, çalışmaya isteklidir.
  • Bağışıklık sistemleri güçlüdür hemen hasta olmazlar.

İnsanlar yaşlarına, fiziksel görüntülerine ve bireysel farklılıklarına göre beslenmelidir. Bir kadınla bir erkeğin beslenme sitili aynı olmayabilir. Mesela daha uzun ve yapılı insanlar diğerlerine oranla daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar. Yine hastalıklar ve kullanılan ilaçlar da beslenmeyi etkiler. Mesela diyabet hastaları mutlaka hastalıklarına yönelik özle bir şekilde hazırlanmış diyetleri yapmalıdır. Bir gün içinde belirli oranda proteinin, karbonhidratın ve yağın alınması gerekir. Yine mevsimine göre çeşitli sebze ve meyveler de tüketilmelidir. Mevsimine göre yiyeceğiniz ürün mutlaka organik olmalı ve hormon içermemelidir.

dengeli-beslenme2

Dengeli beslenirken spor yapmak:

Dengeli beslenme tek başına sağlıklı olmamız için yeterli değil. Bunun yanında mutlaka spor ve egzersiz de yapmamız gerekir. Çünkü sporla birlikte kişinin metabolizması güçlendiği gibi terle beraber toksin maddeler de atılmaktadır. İlk defa spora başlayacak olan kişi kademe kademe ilerler. Başta 20-30 dakika hafif egzersizle başlanmalı daha sonra kademe kademe bu süre artırılmalıdır. Ağır sporlar vücudumuzdaki kas yoğunluğunun artmasına neden olur. Zayıflamak için daha çok kardiyo çalışmanız gerekir.