Sağlıklı Beslenme

Depresyon ve Beslenme

Depresyon nedir?

Kendine güveni yitirerek, umutsuzluk ve karamsarlığın güçlenmesi, uyaranlara karşı duyarlığın azalması, uyku problemleri gibi belirtiler gösteren ruhsal bozukluklara depresyon denir.

Depresyonun belirtileri

İştah artışı – iştahsızlık, duygusal bozukluk, kronik yorgunluk, üzüntü, ilgisizlik, belli belirsiz vücut ağrıları, bastırılmış duygular, zevk almama, dikkatini toplayamama, endişe, orantısız suçluluk duygusu

Depresyon ve beslenme ilişkisi

Depresyon için özellikle uygulanabilecek bir diyet yoktur. Ama genel anlamda sağlıklı beslenmek tabi ki önemlidir. Bu süreçte besin değeri yüksek yiyecekler yiyebilirsiniz. Bu besinler büyüme, gelişme için gereklidir. Bol su, meyve, sebze, düzenli ve sağlıklı beslenme depresyonla birebir ilişkilidir. Sağlıksız ve yetersiz-düzensiz beslenme sonucu depresyon riski ve etkileri daha yüksek seviyede olacaktır.

Meyve sebze ve tahıl gibi akıllı karbonhidrat içeren besinler tüketilebilir. Serotonin salgısına destek vereceği için depresyon tedavisinde fayda gösterecektir.

Protein kaynaklı yiyecekler tüketilebilir (süt, tavuk, fasulye, yoğurt…)

D vitamini eksik olan insanlarda depresyon daha fazla görülmektedir.

B12 sinir sisteminde önemli bir vitamindir. Depresyon, unutkanlık, yorgunluk gibi sorunlar bu vitaminin eksikliğinden kaynaklıdır. Vücutta B12 ve folik asit eksik olduğunda depresyona girme olasılığı daha yüksek olacaktır.

Mineral takviyeleri ile yâda eksikliği tedavi edildiğinde depresyon tedavisinde düzelme görülmüştür.

Fazla kahve kullanımı depresyona sebep olabiliyor yâda etkilerini arttırabiliyor.

Depresyon ciddi bir rahatsızlıktır. Kesinlikle bir uzamana başvurulmalıdır. Doktorunuzun vereceği tedavi ile birlikte sağlıklı bir beslenme süreci tedavi sürecini hızlandıracaktır.