Detoks

Detoks Çayı

Zayıflamak için uygun bir diyet ve egzersiz programının yanında detoks uygulaması da sağlıklı bir şekilde yapılmalıdır. Detoks uygulaması için hazır bir şekilde şirketlerin sattığı soğuk içecekler mevcuttur. Ancak kış aylarında, yaza hazırlık için yapılan diyetlerde sıcak detoks içecekleri daha çok tercih edilmektedir. Detoksu günlük beslenmenin bir parçası haline getirmek detoks çayları ile mümkün olmaktadır.

Evde Hazırlanabilecek Detoks Çay Tarifleri

Gün içerisinde zevkle tüketmek ve aynı zamanda detoks etkisi yaratmak için tüketilebilecek çok lezzetli çaylar vardır. Yapımları kolay ve lezzetli tarifler tercih edilirse, diyet süreci keyifli hale gelecektir. Bir fincana denk gelecek kadar yeşil çay hazırlanır ve demlenmesi, soğuması beklenir. İçine yarım elma ve bir tane limon eklenir. Son olarak bir tatlı kaşığı yoğurt ilave edilerek soğumaya bırakılır. İçine buz ilave edilerek de tüketilebilecek olan bir soğuk çay tarifidir. Sıcak olarak çay tüketmek isteyenler için 3 tatlı kaşığı yeşil çay 1 litre kaynatılmış suya ilave edilir. Buna 1 tatlı kaşığı kadar mate çayı eklenir. Yarım limon, 1 adet kivi ve 1 adet yeşil elma da bu karışıma doğranarak eklenir. Bir tutam karanfil ve 1-2 dal maydanoz ile tatlandırılır. 3-4 dakika kadar daha kaynatılır ve 15 dakika kadar demlenme süreci beklenerek tüketilebilir.

Detoks Çayı Konusunda Dikkat Edilecekler

Detoks çayları, vücudun toksinlerden arınmasını sağlayan ve vücuda son derece yararlı içeceklerdir. Bu nedenle detoks uygulaması sırasında uzak durulacak bazı gıdalar ve içecekler vardır. Vücuttan toksinlerin hızla atıldığı bu süreçte, zarar veren gıdalardan tamamen uzak durulmalıdır. Sigara ve alkol kesinlikle tüketilmemelidir. Sucuk ve salam gibi işlenmiş gıdalar ve kırmızı et tüketilmemelidir. Beyaz şeker ve doğal olmayan tuzdan kaçınılmalıdır. Yağ oranı yüksek gıdalar ve kızartma türleri kesinlikle tüketilmemelidir. Kafein içeriğine sahip tüm içeceklerden ve özellikle kahveden uzak durulmalıdır. Asitli ve gazlı içecekler hiçbir şekilde tüketilmemelidir. Detoks uygulaması boyunca sıcak içeceklerin yerini detoks çayları, soğuk içeceklerin yerini ise soğuk detosk içecekleri almalıdır. Detoks içeceklerinin tamamı evde taze olarak kolaylıkla hazırlanabilir.