Detoks

Detoks Çorbası

Zayıflamak için diyet uygulanırken, bu diyete detoks uygulamaları ile destek vermek, kilo verme sürecini hızlandıracaktır. Detoks uygulamaları için bir uzmandan destek alınmasında fayda vardır. Ancak bu imkanı bulamayanlar için de evde uygulanabilecek detoks tarifleri bulunmaktadır.

Evde Yapılabilecek Detoks Çorbaları

Detoks uygulamasını yaparken, detoks gıdaları ve detoks içecekleri tüketmek son derece önemlidir. Evde yapılabilecek detoks çorbaları ile toksinlerden kurtulmak mümkündür. Bu pratik çorba tariflerinden birinde; 1 tane soğan, 5 tane kereviz, 5 diş sarımsak ve 5 tane de enginar kullanılır. Bu sebzeler soyulur, yıkanır ve küp şeklinde küçük küçük doğranır. Tüm malzemeler tencereye konarak içine sıcak su ilave edilerek ortalama 20 dakika boyunca pişirilir. Tamamen piştikten sonra tenceredeki malzemeler blenderdan geçirilir. Kıvamında bir şekle geldikten sonra zevkle tüketilebilir. Detoksa uygun malzemelerle hazırlanan bir diğer çorba tarifi için de; 2 adet kereviz, 3 adet kabak ve 2 adet soğan alınır, yıkandıktan sonra soyulur. Küp şeklinde küçük küçük kesilir. Yine 5 diş sarımsak, 100 gram civarı yeşil fasulye, yarım demet maydanoz ve yarım demet dereotu da alınarak yıkanır ve doğranır. 250 gram kadar brokoli de saplarından ayrılmadan yıkanıp hazır hale getirilir. Tüm doğranmış malzemeler tencereye konarak üzerine sıcak su eklenir. Ortalama 20 dakika civarında haşlanır. Ardından blenderdan geçirilerek yenilmeye hazır hale gelir. Bu çorba yeşil detoks çorbası olarak da bilinir. Çok lezzetli bir çorba olduğu söylenemese de, sağlık açısından çok ama çok yararlı olduğu bilinmektedir. Günde ortalama 1,5 litre civarında tüketilerek başarılı bir detoks uygulanabilir. Bu çorba sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir.

Detoks Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Detoks uygulanan süre boyunca zararlı gıdalardan kaçınılmalıdır. Sigara ve alkol kullanımına tamamen son verilmelidir. Kahve ve kafein içeren diğer içeceklerden uzak durulmalıdır. Hazır gıdalar, işlenmiş etler ve yağlı gıdalar asla yenilmemelidir. Detoks uygulaması vücuttaki toksinleri tamamen atacağından ötürü bedene toksin yüklemesi yapacak yanlış beslenme alışkanlıklarından kaçınılmalıdır. Detoks dönemi boyunca mevsim sebzeleri ve mevsim meyveleri tüketilmelidir. Bol su tüketimine de dikkat etmekte ve günde en az 3 litre su içilmesinde yarar vardır.