Detoks

Detoks Diyeti İle İncelmek Mümkün Mü?

Detoks, vücuttaki toksinlerden kurtularak kendinizi hayal ettiğiniz vücut şeklinizi almanıza yardımcı olan ve kısa sürede yapılan beslenme planıdır. Sıradan tipik olan bir detoks programı önce bir süre oruç halindeki gibi aç kalmayı, daha sonra meyve ve sebze bol su tüketerek beslenmeyi içerir. Detoks beslenme programının bazılarında çeşitli çaylar, bitki suları ve kolon temizliği ve lavman da yer alıyor. Detoks beslenme programının amacı aç kalarak organları dinlendirmek, toksinlerden kurtulmak amacıyla karaciğeri temizlemek, kan dolaşımını hızlandırmak, vücuda sağlıklı besinler alıp dışkı, idrar ve ter ile toksin atımını sağlayarak vücut sağlığını korumaktır.

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Detoks diyeti yapmanın birçok yöntemi vardır. Belli süreler aç kalmak, sadece detoks suyu içerek bu diyeti yapabilirsiniz. Birçok yolu var. 1-3 gün oruç tutarak, taze meyve ve sebzeler tüketerek, su ve çay içerek, tuzlu su veya limonlu su gibi sadece belirli suları içerek, ağır metaller ve kirleticiler, alerjenler içerisinde bulunan gıdaları çıkararak, besin takviyesi otlar tüketerek, stabil şekilde egzersiz yaparak ve sigara, alkol, kahveyi hayatınızdan çıkartarak bu süreçte başarı elde edebilirsiniz.

Detoks Diyeti Ne İşe Yarar?

Günümüzde oldukça popüler olan bu diyetin toksinleri nasıl belirlediği ve temizlediği belirsizdir. Vücudu toksinlerden arındırdığına dair bilimsel bir kanıt yoktur. Ayrıca bunun yanında vücudumuz dışkı, idrar ve ter yolu ile kendini temizleyebilir. Bazı maddelerin kanda veya yağ dokusunda birikme gibi bir özelliği vardır. Vücuttan atılması birkaç haftalık detoks ile mümkün olmayıp uzun yıllar kadar zaman alabilir. Detoks diyetinin bu zararlı maddeleri kısa zamanda vücuttan atılmasına fayda sağladığına dair bulgular bulunmamaktadır. Detoks uzun dönem sonrasında fayda eden bir uygulamadır.

Detoks Diyeti İle Zayıflama

Detoks diyeti ile ilgili zayıflama konusunu inceleyen çok az sayıda araştırma mevcuttur. Bu diyeti uygulayan bazı insanlar çok hızlı kilo verebilir. Bunun nedeni de yağ yakmaktan ziyade sıvı ve karbonhidrat kaybının olmasıdır. Diyet programı bittikten sonra normal beslenme düzeninde yemek yemeye başlayınca verilen kilolar tekrar geri alınır. Eğer uyguladığınız detoks diyeti ciddi kalori kısıtlamaları getiriyorsa bu vücut metabolizma sağlığınızın iyileşmesine de yardımcı olacaktır.