Detoks

Detoks İçeceği

Son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde, detoks uygulamasının hem sağlıklı bir bedene kavuşmayı, hem de hızlı kilo vermeyi sağladığı tespit edilmiştir. Bu nedenle detoks merkezleri bile açılmıştır. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı kilo vermede detoksun tartışılmaz bir yeri vardır. Detoksu sağlamak ve vücuttaki toksinlerden hızla kurtulmak için detoks merkezlerine gitmek şart değildir. Detoks içeceklerini taze ve hazır olarak sunan şirketlerden bu içecekler temin edilebileceği gibi, evde de detoks içecekleri hazırlanabilir.

Soğuk Detoks İçecekleri

Soğuk olarak tüketilebilecek detoks içecekleri son derece çeşitlidir. Detoks içeceklerini hazırlarken kullanılacak olan suyun en az 8 PH değerinde olmasına dikkat edilmelidir. Bir tane salatalık ile bir tane limon küçük parçalar halinde kesilir. 300 ml. İçme suyun içine kesilen parçalar atılır. Son olarak 10 yaprak nanenin de eklenmesi ile bu basit ama etkili karışım tamamlanır. Karışımı buzdolabında bekletmek ve ardından tüketmek gereklidir. Karışımın içindeki parçalar da yenebilir. Bir diğer tarifte ise, bir sürahi içme suyu alınır. İçine bir adet salatalık ve bir adet elma kesilerek atılır. Bir tane limon da kesilerek suya eklenir. 100 gram civarında frambuaz da temizlenerek karışıma eklenir. 3-4 saat civarında bekletmek yeterli olacaktır. Ardından tüm gün zevkle tüketilebilir. Başka bir tarif ise yine çok lezzetli ve tüketilmesi keyifli bir seçenek olacaktır. 300 ml. İçme suyu alınır. Yarım limonun suyu iyice sıkılarak içme suyunun içine eklenir. Bir tane nar iyice rendelenir ve karışıma eklenir. Bir su bardağı dolusu doğranmış ananas blenderdan geçirildikten sonra karışıma katılır. Zencefil de eklenilerek içeceğin hazırlığı tamamlanır. Ortalama 2-3 saat bekletildikten sonra içime hazır bir hale gelecektir.

Sıcak Detoks İçecekleri

Yeşil Çay, detoks etkisi olan bir çay türüdür. Bu nedenle günlük çay ve kahve kahve alışkanlıkların yerine yeşil çay konulabilir. Ayrıca özel bir detoks çayı tarifi de evde kolaylıkla hazırlanabilir. Bir litre içme suyu iyice kaynatılır. Bir tane yeşil elma doğranır ve suya katılır. Bir tane kivi de doğranarak yine suya katılır. Kivi sevmeyeneler salatalık tercih edebilir. Bu karışıma bir çay kaşığı kadar mate çayı diye satılan doğal çaydan katılır. Üç-dört tane karabiber, üç-dört tane karanfil de bu karışıma katılır. Bir limonun suyu iyice sıkılarak eklenir. Son olarak bir kabuk tarçın ve iki yemek kaşığı civarında yeşil çay katılarak yeniden kaynamaya bırakılır. 3-4 dakika bu karışım kaynatıldıktan sonra, demlenmesi için 15 dakika kadar bekletilir. Ardından keyifle tüketilebilir.