Detoks

Detoks İçecekleri Nasıl Hazırlanır

Kışın soğuk havanın etkisi ile yağlı gıdalara yönelen insanlar bu aylarda aldıkları kiloları vermek için uğraşırlar. Bu yüzden kendilerine uygun bir diyet programı ararken bir taraftan da bu kilolardan dolayı oluşan halsizlikle veya yorgunlukla da mücadele etmek zorunda kalırlar. Vücudumuzda birikmiş toksin maddelerden dolayı hem daha hızlı kilo alıp hem de bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalırız. Bu toksinlerden kurtulmak için detoks diyeti uygulayarak hem toksinlerden arınıp hem de sağlıklı zayıflayabiliriz.

detox-icecekleri

Detoks nasıl yapılmalı?

Metabolizmanın hızını artırmak ve vücudu arındırmak için detoksun yapılması gerektiğini belirten uzmanlar bunun en çok mevsimsel geçişlerde fayda sağlayacağını söylüyorlar. Detoks uzun süre devam etmediğinden en fazla bir hafta uygulanmalıdır. Çünkü diğer diyet programlarına göre çok daha ağır ve zordur.

Detoks sularının faydaları:

  • Vücutta biriken sıvıların asitlenmesini ve bu yüzden zararlı olmalarının önüne geçer.
  • Vücudun baz dengesini korur.
  • Yaşlanmayı yavaşlatarak gençlik ve zindelik verir.
  • Vücudu tüm toksik maddelerden arındırır.
  • Bu arada kilo vermenize de yardımcı olur.

Detoks yaparken yediklerinizin organik olmasına özen gösterin. Bu süreçte alkol ve sigarayı mutlaka bırakmalısınız. Tükettiğiniz sebze ve meyvelerin çeşitli olması ve mevsiminde doğal bir şekilde beslenmeniz de önemlidir. Meyve sebzenin yanı sıra kuru baklagiller de yemelisiniz. Diyetin faydasını artırmak için uyku düzeninizi oluşturun.  Bu süreçte daha fazla spor yapın ve hareketlerinizi artırın. Fermante gıdalar tüketin; sıvı olarak bol bol ayran ve kefir için. Detoks süresinde kahve ve çaydan uzak durun.

Detoks içecekleri hakkında:

Detoks içecekleri diyetiniz boyunca çok önemli bir yere sahip olup aynı zamanda toksinlerden arınmanız için de gereklidir. Ülkemizin sebze ve meyve yetiştiriciliği yönünde şanslı olması farklı besinlerle birden çok detoks içeceği hazırlamanıza da yardımcı olur:

Toksin atıcı diyet suyu tarifi:

Bu tarifte bir adet elma, bir tutam yeşil nane, 2 küçük boy kereviz, bir orta boy salatalık, yarım limon gerekiyor. Bütün bu malzemeler meyve sıkacağından geçirilerek içine bir bardak su eklenip iyice karıştırılır. Daha sonra günde birkaç kez aralıklarla içilir. Kısa sürede midenizin rahatlamaya başladığını fark edeceksiniz.

Yeşil sihirli su:

Toksinlerin birikmesi ile kişinin bilincinde önemli değişiklikler oluşur. Bu maddele beyne ulaşarak adeta onu bir örtü gibi sarmakta bu da bazı ruhsal sorunların yanı sıra yorgunluğa ve bitkinliğe yol açmaktadır.  Yeşil detoks suyu hazırlarken bir adet yeşil elma, 2 tane kereviz sapı, bir tane limonun suyu, bir demet maydanoz, zencefil ve biraz ıspanak yaprağı kullanıyoruz. Bütün bu malzemeler rondo dan geçirilerek iyice karışmaları sağlanır. Daha sonra iki bardak su eklenip dinlenmeye bırakılır. Bu tarifi her gün uyguladığınızda yenilendiğinizi hissedeceksiniz.