Detoks

Detoks Nedir Mutlaka Detaylı Öğrenin

Detoks Nedir Mutlaka Detaylı Öğrenin

Vücudumuza çeşitli yollarla giren atık maddeleri zararlı toksin atımı yolu ile dışarı atmaktır. Yaşam tarzı ve besin seçimi ve çevresel faktörler ile alışan vücudu kendini değiştirmesi için birtakım olan ve program egzersiz yolu ile sağlıklı yaşama odaklamak ve vücudu zararlı toksinlerden kurtarma uygulamasıdır. Uygun şartlarda yapılırsa vücut mekanizmasına birçok fayda sağlar. Aksi takdirde çok zararlı bir hal alabilir. Detoks diyet programında katı ve sıvı diyeti ya da hem sıvı hem katı olacak şekilde diyet planları vardır. Genel olarak beslenme biçiminin antioksidan zengini taze sebze ve meyve olması gerekiyor. Çoğunluk olarak taze sebze ve şeker oranı düşük meyveleri oluşturuyor.

Detoks Neden Yapılır?

Çevresel etkilerden dolayı yanlış tüketim, alkol sigara gibi zararlı kullanımlar bilinçsiz ilaç kullanımı ve çok yoğun şekilde stres temelli oluşan vücuttaki zararlı toksinleri dışarı atarak arınmak amacı ile yapılır. Vücudumuz zehirleri savunmasız bırakarak doğal yöntemler ile atar fakat toksin sayılarının artması ile yaşamsal hayati organlarımız için çok fazla yük binebilir. Doğal olarak detoks yöntemi ile böbrekler gibi vücudun hayati organları dinlendirilip iyi yönde ilerleyebilir yani iyileştirilebilir. Karaciğerin işlevselliği işlenip arttırılabilir. Ter, dışkı ve idrar yolu ile toksin atımı yapılabilir. Detoks günümüzde baya popüler hale gelse de geçmişte yani yüzyıllardır geleneksel Çin ve Hint tıbbında tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Detoks Faydaları

Öncellikle vücutta bulunan zararlı toksinleri atmaya yardımcı olur. Cilt saç sağlığını olumlu yönde etkiler güçlendirir. Ödemi, hazımsızlığı şişkinliği giderebilir. Vücutta bulunan günlük yaşamdan dolayı oluşan stres hormonlarını yönetmeye yardımcı olabilir. Kan dolaşımını iyi yönde etkiler ve erken yaşlanmaya engel olur. Vücut zindeliğini ve enerjisini arttırıcı etkisi var. Vücudun gerekli duyduğu bazı besinleri krom, demir, kobalt, çinko, iyot, manganez, selenyum, bakır gibi vitaminleri almasını sağlar. Toksit gıda alımını engelleyerek sağlıklı beslenme rutini oluşturabilir. Kısaca detoks beslenme planı, vücudumuzun toksinlerden arınmasına ve zayıflamaya yardımcı olan diyet planıdır. Birçok yöntemi vardır. Bunlardan hangisi size daha yakın ise o beslenme programını seçmelisiniz.