Detoks

Detoks Sadece Bedeni Değil Ruhu da Arındırır

Sadece bedeninizi değil, ruhunuzu da arındırıp rahatlamak için Detoks‘a ihtiyacınız var. Çünkü vücudumuzda yediğimiz besinlere ve yaşam şekline göre biriken toksin maddeler zamanla tüm enerjimizi emerek daha mutsuz, depresif ve yalnız hissetmemize de sebep oluyor. Uzmanlar bağırsağı ikinci beyin olarak görmektedir; çünkü bağırsak sorunlar doğrudan beyinsel fonksiyonları etkiler. Evinizde bol bol taze meyve suları tüketip, sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek kendi detoksunuzu yapabilirsiniz.

Detoks Niçin Gerekli?

İlkbahara yaklaştığımız şu günlerde eğer siz de uyanırken zorlanıyor, kendinizi bitmiş ve sürekli yorgun hissediyorsanız bir an önce harekete geçmelisiniz. İşe ilk önce yaşam tarzınızı değiştirmekle başlayın. Hareketlerinizi artırıp mutlaka kendinize bir günlük egzersiz programı oluşturun. Yeme içme alışkanlıklarınızı gözden geçirip size zarar veren tüm besinleri hayatınızdan çıkarın. Detoks küçük çocuklara, yüksek tansiyon gibi hastalıkları olanlara uygun değildir. Çoğumuz katkı maddeli ve hazır besinleri tüketme eğilimindeyiz. Zaten çalışan kişiler sürekli dışarıda vakit geçirdiğinden ister istemez böyle bir yaşam şeklini benimsemek zorunda kalıyorlar. Dış çevrenin etkisi, hava kirliliği toksinlerin vücudumuzda birikmesine sebep olur ve bu toksinler ancak bol su içilmesi sonucu ter ve idrar ile atılmaktadır.

Detoksun Yanında Yapılması Gerekenler:

Madem bir arınma planı uygulamak için heveslisiniz, bunu tam bir şekilde gerçekleştirmek için ruhunuzu da besleyen etkinliklere yönelmenizde fayda var. Mesela uzun yürüyüşlere çıkmak, kitap okumak, dinlendirici bir müzikle kafanızı boşaltmak, temizlik yapmak, bir süre beyni dinginleştirmek ve hiçbir şey düşünmemek, bitki çayları içmek, masajın gizemli gücünden yararlanmak, yapılabiliyorsa meditasyon ile ilgilenmek yaptığınız detoksa destek olacaktır.

Detoks Programı:

Olabildiğince ana öğünlerinizi sebze yemekleri ile doldurmalı, bol bol meyve yemeli hatta ara öğünlerde de taze sıkılmış meyve suları içmelisiniz. Yine tam tahıllı ekmek, baklagiller, yoğurt ve süt ürünleri, probiyotik özelliği olan besinler, bitki çayları, balık ve bol su detoksun ayrılmaz parçalarıdır. Bu beslenme şekline en az 3 gün en fazla ise 7-9 gün devam edebilirsiniz.

Doğru Detoks İçin İpuçları:

  • Detoksunuza devam ederken yeteli ve düzenli uyumanız da gerekir. Çünkü beslenme şekliniz kadar dengeli bir uyku da oldukça önemlidir. Hareketsiz yaşamınızdan kurtulup özellikle sabah saatlerinde zinde hissetmek için spor yapmalısınız.
  • Her gün vücudunuzu arındırmak için 2 adet salatalık, 2 adet kırmızıbiber, 1 tane havuç, 1 tane kivi limon suyu ve ıspanakla birlikte hazırlayacağınız enerji içeceğinizi için. Bütün malzemeler meyve sıkacağında karıştırılıp içilmektedir.
  • Ferahlatıcı bir etki ve canlılık için yoğurdu duyu ile birlikte alıp dereotu, taze nane ve istediğinizi diğer yeşil yapraklı bitkilerle karıştırıp yiyebilirsiniz.
  • Ödemlerinizi atıp rahatlamak için suyun içine maydanozu, kabuklu tarçını, zencefili ve bir tane elmayı atın ve kaynatın. Bu suyun içine taze nane ve baş ekleyerek isterseniz sıcak isterseniz de soğuk bir şekilde içebilirsiniz.
  • Detoks devam ederken kafeinli içeceklerden, kızartılmış yemeklerden, doymuş yağdan, üç beyazdan yanişeker, tuz ve undan uzak durmalısınız. Yine detoks süresinde alkol ve sigara kullanmanız kesinlikle yasaktır.