Sağlıklı Beslenme

DHA’nın Önemi

DHA beyni geliştiren önemli bir yağ asididir. Beynin %50-60 ‘ı DHA içeren yağ asidinden oluşmaktadır. DHA beyin gelişimi için çok önemlidir.

Hafıza, zeka ve konsantrasyon için içeriğinde DHA bulunan balık yağını eksikliğinde, bebekleriniz, çocuklarınız ve kendiniz için kullanabilirsiniz. DHA içeren balık yağı bebeklerinizin beyin gelişimde çok önemli bir yerde olduğu için; gebelik ve doğum sonrası kullanımda, prematüre bebeklerin hastane sürecini bir ay kısaltır. Bu yüzden gebe annelerin DHA oranı yüksek balık yağı tüketmeleri oldukça önemlidir. Gebelik süresinde günlük 600 mg doğal DHA alan annelerin bebeklerinde prematüre riski olmaz. Ayrıca kilo ve boy oranları diğer bebeklere göre daha yüksek olur. Anneler hamilelik sonrasında emzirme sürecinde de DHA alımına devam etmelidirler. Bebeklerine de 6. Aydan sonra balık yağı verebilirler. Çocukluk döneminde alınan DHA asidi çocukların okuma, hafıza ve davranışsal gelişimine yüksek seviyede katkı sağlar. Konsantrasyon ve odaklanmada artış gözükürken, dikkat dağınıklığında azalma gözlemlenir. Tüm bunlar balık yağının ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.

DHA süreli değil tüm yaşamımız boyunca almamız gereken önemli bir yağ asididir. DHA vücudumuz tarafından üretilmediği için öncelikle doğal yollardan gerekli görüldüğü takdirde de takviyelerle alınması şarttır.

DHA eksikliğinde davranış sorunları oluşmaktadır. Dikkat eksikliği, hiperaktivite, geç öğrenme ve nörolojik hastalıklar gözlemlenmiştir. Yetişkinlerde DHA eksikliği Alzheimer- demans gibi hastalıklara sebep olur.

Doğal yöntemlerle DHA asidini almak için en az haftada bir yağlı balık yemelisiniz. Özellikle soğuk su balıklarını tercih etmelisiniz. Somon bir soğuk su balığıdır ve yüksek DHA içerir. Karadeniz’de yetişen alabalık da yüksek DHA içerir. Bitkisel DHA ise yeşil yapraklı sebzelerde, ceviz ve keten tohumunda bulunmaktadır.

Sağlıklı günler