Sağlıklı Beslenme

Diyabetle Savaş

Şeker hastalığı yani diyabet ne yazık k son zamanlarda ülkemizde en çok görülen hastalıklardan bir tanesi. Bunda yanlış beslenmenin de rolü elbette oldukça büyük. Diyabet, kan şekerinin olması gerekenden daha fazla olması sonucunda oluşan ve vücutta bazı hasarların oluşmasına zemin hazırlayan oldukça zararlı bir hastalık olarak bilinir. Bu hastalığın yol açtığı problemlerden birisi de şekerli gıdalara düşkünlükle ortaya çıkan obezitedir. Yine kolesterol yükselmesi, iç organların yağlanması, böbrek yetmezliği, yaraların iyileşmemesi de diğer sağlık problemlerinden bazılarıdır.

Diyabet günümüzde neden yaygın hale geldi?

Günümüz modern yaşamında alışkanlıkların tamamen değişmesi, hareketsizlik, yeme bozuklukları diyabete davetiye çıkarmaktadır. Yüksek kalorili yiyeceklerin artması, sağlıklı gıdalara eskisi kadar önem verilmemesi şu anda sadece büyüklerin değil çocukların da bu hastalığa yakalanmasına sebep oluyor. Artık sadece yetişkinler değil çocuklar bile hareketsiz bir yaşam sürüyorlar. Şekerli, hazır ve kalorili gıdalar etrafımızı sarmış durumda. Atıştırmalık olarak sütü, yoğurdu veya ceviz gibi sağlıklı besinler değil yüksek kalorili çikolatalar ve diğer abur cuburlar tercih edilir oldu. Bunun sonucunda diyabete eşlik eden kolesterol ve kalp damar hastalıkları hayatımızı her geçen gün daha da fazla tehdit ediyor.

Şeker hastalarına öneriler:

Diyabet hastaları ilk başta umutsuzluğa kapılmadan tedavilerini sürdürmeli ve beslenme alışkanlıklarını tamamen değiştirmeliler. Bu hastalıkla mücadele ederken doktor kontrolü oldukça önemli olduğundan doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanmalı ve önerilerine kulak vermelisiniz. Ancak bu sayede kan şekerinizi istenilen oranlara düşürebilirsiniz. Yapılan araştırmalar hastalığın erken tedavisinde uygulanan diyetin tamamen iyileştirici olduğunu göstermektedir. Bunun için de şekerli gıdalardan uzak durmalı ve sağlıklı besinlere yönelmelisiniz.

Diyabetli insanlar diğerlerine göre daha fazla acıkır ve yeme krizlerine girerler. Bu durumdan kurtulmak için ara öğünleri atlamamanız ve bu öğünlerde düşük kalorili yiyecekler yemeniz gerekir. Meyve yerken yoğurtla tüketmeye özen gösterin. Bu sayede kan şekeriniz yükselmemiş olur. Diyabet olduğunuzu öğrendiğinizde doktorunuzu önereceği şekilde bir diyet programına uymanız gerekir. Yine ilaçlarınızı zamanında almanız, sağlıklı ve dengeli beslenmeniz de hastalıkla mücadelenizi kazanmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle ceviz ve badem gibi gıdaların kan şekerini düşürdüğü ve düzenlediği bilindiğinden her gün bir avuç ceviz yemeniz yardımcı olabilir.