Diyet

Diyet Atıştırmalık Önerileri

Diyet yaparken, elbette ki ara öğünlerimiz önemli. Ara öğünlerde atıştırmalıklardan yararlanarak hem keyif yapabilir hem de ara öğününüzü sağlıklı bir biçimde gerçekleştirmiş olursunuz.

Önereceğimiz ilk atıştırmalıklar ise, elbette ki süt ürünleri. Süt ürünlerinde bulunan kalsiyumun zayıflatıcı bir etkisi vardır. Ancak bu ürünleri tüketirken yağsız olmalarına dikkat edin!  Bir kâse yoğurt, bir kaç dilim peynir tercihiniz olabilir. Hatta süzme yoğurt tüketirseniz tokluk hissini çok daha fazla sağlayıcı bir özelliği vardır. Eğer sade yoğurt tüketmekten hoşnut değilseniz, ya da işe biraz eğlence de katmak istiyorsanız yoğurdunuzu küçük meyve parçacıkları ile süsleyebilirsiniz. Ve tabii ki süt ürünlerinin en gözdesi olan dondurmayı da es geçmemek gerek, hem keyifli hem de bol kalsiyumlu atıştırmalıktır. İkinci önerimiz ise, yulaf… Bir kase yulafa süt ya da su ekleyerek ısıtın, tüketin. Hem abur cubur yeme ihtiyacınız giderilsin hem de düşük kalorili ama lifli bu besin ile metabolizmanız çalışsın. Bir başka alternatif ise, omlet. Yağsız bir tavada hazırlayacağınız harika sebzeli omletlerle atıştırma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Atıştırmalık denir de peki patlamış mısır akla gelmez mi? Elbette ki yağsız patlatılmış mısır gibisi yoktur. Ara öğünlerinizde patlamış hali ile 2 su bardağı kadar mısırı güvenle tüketebilirsiniz. Tıpkı mısır gibi pirinç patlağını da tercih edebilirsiniz. Lifli meyvelerden faydalanmaksa, oldukça pratik ve zevkli atıştırmalık önerilerinden…

Karpuz, elma… Mevsimine göre, yoğun lif yapısı içeren meyvelerden tüketebilirsiniz. Ayrıca tıpkı meyveler kadar sebzeleri tüketmek de önemli. Canınız çok fazla bir şeyler yemek çektiğinde, bir adet kırmızıbiberi yiyebilir, böylece hem kalori almamış olur hem de c vitamini alırsınız. Yeşillikleri de tabi ki unutmamalı, roka, maydanoz, marul vb yeşilliklerle yapılan limonlu ve az zeytinyağlı bir salata her daim açlık krizlerinin başkahramanı olmalı…  Salatanın tadını çıkara çıkara tüketmek gibisi yoktur. İlla ki salata da yapmanıza gerek yok, bol suda yıkadığınız roka vb yeşillikleri, atıştırmalık olarak yap yaprak da tüketebilir, sebze cipsini de keyfetmiş olursunuz.