Diyet

Diyet Listesi

Kısa sürede ve açlık hissetmeden kilo vermek isteyenler için 15 gün içinde güzel sonuç veren bir diyet programı vardır. Düşük kalori prensibine göre hazırlanmış olan diyet listesi uygulanarak 15 gün içerisinde en az 5 kilo verilebilir. Bu diyet programı uygulanırken, düşük kalorili gıdaların alınması metabolizma hızını yavaşlatabileceğinden ötürü mutlaka metabolizma hızlandıran içeceklerden destek alınmalıdır. Bu diyet listesi 15 günden daha uzun bir süre uygulanmamalıdır.

15 Gün İçinde 5 Kilo Verdiren Rejim Listesi

Sabah Öğünleri: 15 gün boyunca sabah öğünlerinde; domates, salatalık, biber, bol miktarda yeşillik tüketilebilir. Ayrıca her sabah birer dilim yağsız veya az yağlı beyaz peynir tüketilebilir. 5 adet zeytin de sabah kahvaltısına eklenebilir. Her sabah sadece 1 ince dilim olmak üzere kepek ekmeği yenebilir. Bu gıdalar arasından kombinasyonlar yapılarak kahvaltılar oluşturulmalıdır.

Öğle Öğünleri: 15 günlük bu diyet süresince, öğle öğünlerinde daima hafif gıdalar tüketilmelidir. Seçenekler arasında; ton balıklı salata vardır. Buna ek olarak 100 gram tavuğun yağsız eti, bol yeşil salata ile tüketilebilir. Diğer bir seçenek olarak, ekmek kullanılmadan hazırlanmış olan 3 adet köfte yenebilir. Başka bir günde ıspanak veya semiz otu tüketilebilir. Bunlar tüketilirken yoğurt eklenmesinde sakınca yoktur. Başka bir öğle öğününde ise 1 tane yumurtadan az miktarda yağla yapılmış menemen yenilebilir. Öğünlerde içecek olarak tuzsuz olarak hazırlanmış ayran tercih edilebilir. Bu öğle yemeği seçenekleri kombinlenerek, 15 günlük öğle öğün listesi çıkarılır.

Akşam Öğünleri: Diyet boyunca akşam öğünlerine alternatif olacak yiyeceklerden ilki; yoğurt ile tüketilecek sebze yemeği ile mevsim meyvesidir. İkinci sırada, haşlanarak veya ızgarada pişirilmiş olan balık ve yeşil salata bulunuyor. Üçüncü sırada tamamen yağsız olarak pişirilmiş olan yoğurtlu makarna geliyor. Yine akşam öğünlerinde ızgarada pişirilmiş kırmızı et veya beyaz etin yanında bol yeşil salata yenilebilir. 15 gün boyunca bu yiyecekler dönüşümlü olarak menüye eklenmelidir.

Ara Öğün Besinleri: Bu diyet uygulamasında, gün içinde sadece iki defa ara öğün tüketilebilir. Ara öğünler; sabah ile öğle yemeği arasında ve öğle öğünü ile akşam yemeği arasında tüketilmeli. Akşam yemeğinden sonra ve gece saatlerinde bir şey yenilmemesi gereklidir. Ara öğünde 1 adet elma yenilebilir. Fazlası ile tokluk sağlayacaktır. Yine ara öğün seçenekleri arasında, yağsız yoğurt bulunuyor. Yoğurda alternatif olarak yarım bardak süt ve mevsim meyvesi yenilebilir.

Diyete devam ederken, bol miktarda bitki çayı tüketilerek, metabolizmanın hızlanması sağlanmalıdır. Ara öğünlere önem verilmeli ve ana öğünler gibi atlanmadan yenilmelidir. Çay ve kahve içenler içmeye devam edebilirler. Ancak şeker kullanımı yapılmamalıdır.