Diyet

Diyet Listesinde Olması Gereken Meyveler

Diyet yaparken mutlaka meyve de tüketmeliyiz. Bunu birçok zaman duymuşuzdur. Meyveler vitamin depolarıdır ve vücudumuzun her türlü hastalığa karşı dirençli kalmasına yardımcılarımızdır. Ancak diyetisyenler meyve yemeyi önerirken elbette ki bir oturuşta koca bir tabak dolusu meyve tüketiminden bahsetmiyorlar. Meyveler her ne kadar diyet dostu kabul edilseler de, her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi meyvelerin de fazlası +kilo demektir. Diyet yaparken hangi meyveleri tüketeceğimiz bilgisi yanı sıra, meyvelerin içerdikleri kalori ve şeker miktarını hesaplayarak hareket etmeliyiz. Meyve kilo aldırmaz gibi fikirlerden uzaklaşmalısınız.

Unutmayın ki her besinin bir kalori miktarı vardır. Meyvelerin size yardım edecekleri nokta sınırsız tüketebileceğiniz gibi bir yanlış algı değil, içerdikleri lif sayesinde metabolizmanızı hızlandırırken, vitaminleri sayesinde direncinizi korumalarının yanı sıra tokluk hissini de uzun süre sağlamalarıdır. Yaş, cinsiyet gibi etmenler meyve tüketiminde de oldukça önemli. Örneğin elmayı bir çocuk öğünde 3, bir yetişkin 2, yaşlı bir birey ise 1 adet tüketmelidir. Buna benzer bir şekilde tüketeceğiniz meyvenin miktarını araştırarak sizde kendinize göre belirleyebilirsiniz.

Ancak illa ki bir meyve listesi gerekiyorsa, içerdikleri değerlerin farklı olmaları açısından ebetteki diyet yaparken yenmesi riskli ve daha dikkatli olunması gereken meyveler de mevcut. Örneğin karpuz, üzüm gibi meyvelerden uzak durmaya gayret etmelisiniz çünkü bu tür meyveler oldukça fazla şeker içerirler. Bunların yanı sıra size diyette çok daha yardımcı olacak şeker oranı az olan düşük kalorili meyveleri tercih edin…

Diyette Tercih Edilmesi Gereken Meyveler:

Kiraz: 100 gramında ortalama 70 kalori bulunur ve kolesterol düzenleyici etkiye sahiptir. Ayrıca kabızlığa engel olması bakımından diyetlerde oldukça tercih edilir.

Şeftali: 1 adet orta boy şeftalide ortalama 45 kalori bulunur. Kanserden koruduğu gibi böbreklere de oldukça faydalıdır. Sindirim sistemini düzenlemesi bakımından diyet listenizde muhakkak bulunmalıdır.

Elma: 1 adet orta boy elmada yaklaşık 65 kalori bulunur. Cildi güzelleştirir, romatizmalı rahatsızlıklara iyi gelir. Lifli yapısı bakımından metabolizmayı güçlendirdiği için diyet listelerinin vazgeçilmezidir.

Yaban Mersini: Bir avuç kadarında yaklaşık 80 kalori bulunur. Gençleştirici etkisi vardır ve boşaltım sistemi enfeksiyonlarında oldukça faydalıdır. Düşük kalorisi ve sağlığa faydası açısından diyetlerde tavsiye edilir.

Armut: 1 adet orta boy armutta yaklaşık 70 kalori bulunur. Lif yapısı elmadan çok daha fazladır. Bir adet armut günlük lif ihtiyacımızın %15ini içerir. Armut tüketen bireylerin tüketmeyenlere nazaran çok daha sağlıklı oldukları ve hızlı kilo verdikleri ispatlanmıştır.