Diyet

Diyet Yapanlar Ne Yemeli

Diyete başlanırken, öncelikle kişinin hedefine ve kendi yapısına göre bir diyet programı seçmesi gerekmektedir. Diyet programının seçilmesi sürecinde konunun uzmanından yardım almakta fayda vardır. Buna imkan yoksa, mutlaka dengeli bir diyet programı seçilmelidir. Tek yönlü beslenme programı kişinin sağlığını tehdit edecek sorunlara yol açabilir.

Diyet Yapanlar İçin Kapıya Teslim Menüler

Diyet sürecini kolay ve sorunsuz atlatmak isteyenler için diyet yemekler hazırlayan ve kapıya kadar teslim eden firmalar vardır. Bu firmalar arasında seçim yapılırken, mutlaka konusunda uzman olanlar tercih edilmelidir. Uzman bir firmanın sunduğu diyet menülerinde bulunan yiyecekler, kaliteli ve taze gıdalardan hazırlanan, doğru pişirme teknikleri ile yapılmış gıdalardır. Bu sayede hatasız bir rejim süreci yaşamak da mümkündür.

Evde Diyet Menüleri Hazırlamak

Diyet yapanlar, menülerini kendileri hazırlamak isterlerse, bazı noktalara dikkat etmeleri gereklidir. İlk dikkat edilecek nokta, günlük ana öğünlerde dengeli beslenmenin sağlanmasıdır. Günlük olarak vücudun ihtiyacı olan tüm vitamin, mineral ve proteinler dengeli olarak alınmalıdır. Ana öğünlerde kullanılan gıdalar, raf ömrü uzun olmayan taze gıdalar olmalıdır. Sebze ve meyve tercihleri yapılırken mevsim ürünleri seçilmelidir. Dondurulmuş meyve ve sebzelerden uzak durulmalıdır. Ara öğünlerde ise kalorisi düşük ama tokluk hissi yüksek gıdalar tüketilmelidir. Üç adet ana öğün atlanmadan tüketilmeli ve ara vakitlere 3 veya dört adet ara öğün eklenmelidir. Ara öğünlerde bir tatlı kaşığı keten tohumu katılmış yoğurda mutlaka yer verilmelidir. Kahvaltı öğünü doyurucu olmalıdır. Kahvaltıda ağırlıklı olarak süt eşliğinde yulaf yenilebilir. Lifli gıdaların böylelikle diyette büyük yer tutması sağlanır. Kızartmalardan uzak durulmalı ve gazlı içecekler de asla tüketilmemelidir. Yemekler ağırlıklı olarak zeytinyağlı pişirilmelidir. Zeytinyağlı olmayan yemeklerde ise buharda pişirme ve ızgara yöntemleri kullanılmalıdır. Sos kullanımından kaçınılmalı ve tatlandırma için yoğurt kullanılmalıdır.

Diyet Menülere Detoks Desteği

Diyet menüsüne birebir uyum sağlanmalı ve liste dışı atıştımalardan kaçınılmalıdır. Diyeti en güzel destekleme yöntemi detoks gıdalara beslenmede yer verilmesidir. Evde hazırlanan detoks gıdalar ile vücuttan toksinlerin atılması hızlanır. Bu sayede metabolizma hızlanır ve kilo vermek de bu şekilde hızlanacaktır. Detoks çorba ve detoks içecek seçenekleri arasında zevke göre hazırlanacak olanlar menülere dahil edilmelidir.