Diyet

Diyet Yaparken Motivasyonun önemi

Diyet yapmak ve zayıflamak sağlam bir irade ve kararlık gerektirir. Sürekli diyete başlayan ama her seferinde bundan vazgeçen insanlar aslında kendilerini doğru bir şekilde motive edemeyenlerdir. Bazen de sebatla başlanan diyet programları birkaç ay devam ettikten ve kişi biraz kilo verdikten sonra istenilen kiloya ulaşılmadan kendiliğinden vazgeçme durumu da söz konusudur. Bu tarz olayları sürekli yaşamakla birlikte çoğu zaman da nedenini bulamıyorsanız biz söyleyelim: Motivasyon eksikliği. Motive olmak ve diyeti başarı ile sürdürmek için öncelikle kendinize ulaşılabilir hedefler koymanız lazım. Bir ayda yedi kilo olabilecek ama çok da zorlanacağınız aslında sağlıksız da olan bir hedeftir. Bunun yerine uzun süreli ama sağlam kilo verdiren diyetleri denemelisiniz. Peki, nasıl motive olacaksınız?

  1. Zayıflamayı ertelemeyin ve kararlı olun. Bu şekilde daha hızlı kilo verdiğinizi göreceksiniz. Kendinize bu konuda güvenin “yapamam” düşüncesinden kurtulun. Birçok başarının ilk önce beyinde başladığını ve burada sonlandığını unutmayın.
  2. Sağlıklı beslenmek için doğru besinleri seçmelisiniz. Size faydası olmayan her üründen uzak durun. Az kalorili ama besleyici besinlere yönelin.
  3. Detoks etkisi gösteren yemekler vücudunuzu zayıflatırken aynı zamanda arınmasına da yardımcı olur.
  4. Bugünün işini yarına bırakmadan diyete hemen başlayın. Yarın başlarım dediğinizde daha fazla yediğinizi, kilo artışını sağlayacak besinlere yöneldiğinizi göreceksiniz.
  5. İlk önce işe vücudunuzu tanımakla başlayın. Bir de hemen kilo vermeyi düşünmeyin. Hızlı ve bir anda verilen kilolar fazlasıyla geri alınabilirler. Yine ilk haftalarda çabuk kilo kaybı yaşadığınızı görseniz de bu kiloların büyük oranda su kaybı olduğunu unutmayın. Kilo vermenin yavaşlaması kişiyi umutsuzluğa iterek diyeti bırakmasına bile yol açabilir.
  6. Ulaşılabilir hedefler her zaman daha sağlıklı olandır. Bu sebeple zor hedefler yerine basit ama sağlam hedefler belirleyin. Ayda birkaç kilo vermeniz bile kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak; hem bu şekilde yapılan diyetle vücudunuz da yorulmayacaktır.
  7. Zayıf halinizi düşünün ve sonuca odaklanın. Diyetin bitiminde nasıl görüneceğinizi hayal edin. Kendinize küçük bedenlerde bir kıyafet alıp buna girdiğinizi hayal edebilirsiniz. Bu sayede azminizin arttığını ve diyete daha sağlam sarıldığını göreceksiniz.
  8. Her ne kadar sürekli tek tip beslenme ön plana çıkarılıyor olsa da eğer zayıflamak ve bu esnada sağlıklı kalmak istiyorsanız tek tip beslenmeden uzak durun. Her şeyden dozunda yerseniz, vücudunuz yoksunluk hissi yaşamayacağından daha hızlı kilo verebileceksiniz. Önemli olan hangi besin olursa olsun dengeyi koruyabilmektir.