Diyet

Diyete Başlamadan Önce Neler Yapmalıyım?

Kış soğuklarından korunmak için kat kat giyindiğimiz için fazla kilolarımızın ortaya çıkmasından korkmuyor olsak da yazın göz kırpması ile birlikte insanlar harıl harıl kilo vermeye çalışmaktadır. Bunun için elbette yapmanız gereken ilk şey kendinize uygun bir diyet programına karar vermek. Diyete başlamadan önce bir hazırlık devresinden geçmeniz gerekiyor. Vücudu ve beyni yeni duruma alıştırmak ve hazırlamak şart. Peki, diyet yapmadan önce nelere dikkat etmelisiniz? Unutmayın ki bütün bunlar sağlıklı kilo vermenize ve diyetinizi sürdürmenize yardımcı olacak.

Öncelikle amacınızı belirleyin:

Diyeti niçin yapmak istiyorsunuz? Amacınız komple bir zayıflama mı yoksa bölgesel kilolardan kurtulma mı? Vücut ağırlığınızı aldıktan ve göğüs, kalça gibi bölümleri ölçtükten sonra size uygun diyete karar vermeniz gerekiyor. Bunun için mutlaka bir diyetisyene başvurmalı kulaktan dolma bilgilere itibar etmemelisiniz. Çünkü genel sağlık durumunuz belirlendikten sonra diyetinizi planlanabilecek ve bu şekilde sağlıkla zayıflayabileceksiniz.

Günlük planınızı yapın:

Herkesin günlük programı birbirinden farklıdır. Kimi saat 7.00’da kimisi ise 10.00’da kalkar. Bu yüzden elinizden geldiğince erken kalkmaya dikkat ederek günlük öğünleriniz için saat belirleyin. Yine ara öğünler için de günün hangi saatini ayıracağınızı bilmelisiniz.

Önce daha hafif bir program uygulayın:

Birden ağır bir tempoya girmenize gerek yok. Aşama aşama yükseleceğiniz bir plan oluşturarak vücudunuzu yormadan zayıflayabilirsiniz. Mesela ilk günlerde 15-20 dakika olarak belirlediğiniz egzersizinizi daha sonradan 40-60 dakikaya çıkarmanız vücut sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

Size uygun bir zamanda diyet yapın:

Diyet için sağlam bir kafa ve sağlıklı bir vücut gerektiğini unutmayın. Stresli, üzüntülü zamanlarınızda diyete başlamanız sadece depresyona girmenize sebep olabilir. Bu yüzden diyet için uygun zamanı kollayın.

Diyet öncesi yemeyi abartmayın:

Diyet yapmaya karar veren insanlar genellikle öncesinde yiyebildikleri kadar yiyip bu şekilde başlamayı tercih ederler. Aslında yapılması gereken yavaş yavaş vücudu diyete hazırlamaktır. Her zamankinden fazla yiyip bir anda her şeyden vücudu mahrum bırakmak zayıflamanın aksine kilo almanıza bile neden olabilir.

diyete baslamadan once neler yapmaliyizDiyetten önce alışveriş yapın:

Diyete başlarken yiyeceğiniz besinler için alışverişe çıkmanız hazır hale gelmeniz için önemli bir adım olacaktır. Yalnız alışverişe tok gitmeyi unutmayın ki farkında olmadan ihtiyacınız olmayan ürünleri de almayasınız.

Uykunuza dikkat edin:

Uyku düzeni bir diyetin başarısını etkileyen en önemli etmenlerden birisidir. Çünkü geç yatan ver geç kalkan insanlardiğerlerine göre daha fazla yemek yemektedirler. Bunun için diyet yaparken olabildiğince erken yatmaya öze gösterin.

Arada sırada kendinizi ödüllendirin:

Diyet yaparken yapılan küçük kaçamaklar fazla abartılmadığı sürece motivasyonunuzun artmasına yardımcı olur.

Diyete başladığınızı herkese söyleyin:

Arkadaşlarınızın ve ailenizin diyete başladığınızı bilmesi size gereksiz ikramlarda bulunmalarına engel olur. Bu aynı zamanda sizi motive de edecektir. Yine çevrenizdekileri size destek olmaya davet etmeniz de yalnız olmadığınızı hissetmeniz açısından önemlidir.

Kararlı olun:

Kararlı olmak zayıflamanın en önemli unsurudur; çünkü bu sayede kişi diyeti devam ettirmek için içinde bir güç bulur. Diyet yaparken başaracağınız ve az da olsa kilo vereceğiniz programları tercih edip sizi zorlayıp hepten vazgeçirecek diyetlerden uzak durmalısınız.