Diyet

Diyeti Ertelemeyin

Vücudunuz artık kaloriden isyan içerisindeyse, fazla kilolar merdiven ve yokuşlarda sizi zorlamaya başladıysa, yaz yaklaşırken sağlıklı görünen bir vücuda sahip değilseniz diyete başlamanın zamanı gelmiş demektir. Özellikle yaz ayı yaklaştığında alarm veren fazla kilolar yakılamadığında yazın giyilen tişörtler tat vermemeye başlar bu yüzden diyeti ertelemeyin.

Diyet için çoğu kişi sonbahar ayında erkenden yol alır. Spor salonları ve fitness merkezleri sonbahardan itibaren kayıtlarda zirve yapmaya başlar ve bahar ayı geldiğinde ise bu zirve tamamlanır. Fazla kalori ve kilolardan kurtularak sağlıklarına kavuşan, kendisini fit gören insanları gördükçe özenmemek elde değil. Daha fit görünmek, yokuşları daha sağlıklı çıkmak ve mutlu görüntü sergilemek için diyete evet.

Özellikle yaz aylarını sahil kenarlarında, deniz kıyılarında geçirmeyi sevenler kilo endişesini yaşamadan denize girmek isterler. Denize girdiğinizde size bakan gözler mutlaka olacaktır. Ancak burada her şeyden öte kendi sağlığımızı düşünerek yaptığımız diyetler gerçek amacına da ulaşmış sayılır. Sağlık her şeyden önemli. Dolayısıyla sağlıklı işleyen bir vücut için yediğimize içtiğimize dikkat edersek hem daha uzun süre yaşayabilir hem de ilerleyen yaşlarda sağlık sorunlarıyla karşılaşmamış oluruz.

Bazen vücut sağlıklı görünse bile diyete ihtiyacı olabilir. Bunun için en bilinen ve geçerliliği tüm tıp dünyasınca kabul edilen “boy kilo endeksi” hesaplaması yapın. Endeks değeriniz 25 ve üzerinde ise fazla kilolu sınıfına giriyorsunuz. Dolayısıyla bu eşikte iseniz artık yavaş yavaş diyet düşünmenizde fayda var.

Boy kilo endeksi 30 ve üzerinde olan kişiler ise artık ne yazık ki obez sınıfına adım atmış sayılırlar. Henüz birinci basamağı olarak kabul edilse de obezi sınıflarının üçüncü seviyesine kadar beklemeden uzman bir doktor kontrolünde tedaviyi kabul etmekte yarar var, size uygun kaliteli diyetleri ertelemeyin.