Diyet

Diyetlerde İstikrarın Önemi

Diyet yaparken kullanacağınız program ve uyacağınız kurallar kadar istikrar da oldukça önemli. Yapılan araştırmalar bize diyete başlayan kişilerin sadece %10’unun bir haftadan daha uzun süre dayanabildiğini gösteriyor. Her pazartesi diyete başlayıp salı günü bozanlar kadar bir türlü başlayamayanlar da oldukça fazla. Bu yüzden istikrarı engelleyen unsurları bulup ilk önce bunları düzeltmeniz ve daha sonra diyete başlamanız gerekiyor. Aksi halde her diyet bir tasarımdan öteye geçemiyor. Peki, istikrar için neler yapabilirsiniz. İşte size birkaç öneri:

  • Diyet yaparken gün içinde ödemden veya farklı faktörlerden dolayı kilonuzda dalgalanma görülebilir. Bunun için sürekli kilonuzu kontrol etmeniz umutsuzluk yaşamanıza sebep olabilmektedir. Her gün kilosunu ölçen kişiler istediği kadar kilo veremediklerini düşündüklerinden ümitsizliğe kapılıp diyetten vazgeçebilmektedir. Bu yüzden en doğru olanı haftada bir tartılmaktır. Bu sayede kaç kilo verdiğinizi doğru bir şekilde tespit edebilirsiniz.
  • Diyet yaparken düzenli kilo verebilmek için beslenme günlüğü tutmalısınız. Bu sayede her hafta neler yiyip içtiğinizi takip edebilirsiniz. Neleri yanlış yaptığınızı, hangi besini tüketmeniz gerektiğini bu sayede görmüş olursunuz.
  • Hafta boyunca elbette yemek istediğiniz ve diyetinizi zorlayan çeşitli besinler olacaktır. Bu yüzden haftada bir kez istediğiniz yiyecekleri yiyebileceğiniz bir öğün belirleyin. Araştırmalarda bu şekilde yapılan diyetlerin daha başarılı olduğu ortaya çıkmaktadır. Aksi durumda kişi kendini sürekli zorlamak zorunda kalacağından diyette istikrar da sağlanamayacaktır.
  • Kilo verme sanılanın aksine disiplin gerektiren bir süreçtir. Elbette herkes kısa sürede çok fazla kilo vermeyi hedefler. Bunun mümkün olmadığını veya sağlıksız olacağını baştan kabul ederseniz vücudunuzu uzun bir maratona da hazırlamış olursunuz.
  • Diyette çevrenin desteği de oldukça önemli olduğundan size bu konuda destek olacak bir kişi seçin. Aslında arkadaş grubu ile birlikte diyete başlamak da oldukça teşvik edici olacaktır.
  • Kilo verirken imkansız hedefler koymayın. İlk başta daha az miktarda kilo vermeyi amaçlarsanız hayal kırıklığına da uğramazsınız.
  • Yemek yerken doyma hissi 10-15 dakika sonra yaşandığından yavaş yemeye ve iyi çiğnemeye özen göstermeniz daha fazla kalori almanıza da engel olacaktır. Yemek yerken ilk önce salatadan başlamanız da kalorili yiyeceklere sıra geldiğinde doyma hissi ile daha az yemenizi sağlayacaktır.
  • Aynı besinleri tüketerek yapılan diyetler oldukça sıkıcıdır. Bu yüzden yemeklerinizi çeşitlendirmeyi deneyin. Böylelikle diyete daha motive ve sağlam bir şekilde devam edeceksiniz.