Sağlıklı Beslenme

Diyette Kaçamak Yapmak

Beslenme alışkanlıklarını düzene sokmak ve vücut için daha sağlıklı öğünler almak niyetindesiniz. Üstüne biraz da kilo verip yaza fit girmek istiyorsanız sizi bekleyen engellere de hazır olun. İnsanın nefsi birçok lezzeti tatmak için kendini geliştirmişken bizler bir anda diyet kararı alıyor ve bunlardan ödün vermek istiyoruz. Karar alma mekanizmamız hızlı işlese de diyet sürecimiz o kadar kolay olmuyor.

Diyet listeleri oluşturanlar ya da kafalarında belli bir beslenme alışkanlığı kuranlar sağlıklı yaşamın zevkini yaşarken karşılarına çıkan zevk ve lezzetlere karşı sabırlı olmalı. Fazla kilolalarınız var ve ciddi bir rejim sürecindesiniz, her gün yediğiniz ekmekten ödün verdiniz, öğleden sonra bol şekerli kahve ve çikolatalardan vazgeçtiniz. Arkadaşınız yanınıza gelerek size de çikolata uzattı. Tam herşey yolunda giderken bol şekerli bir ürünle diyet bozulur mu?

Diyet esasında ölümcül ve yasak dolu bir serüven değil. Dengeyi iyi oturtursanız arada yapılan kaçamaklar diyeti bozmaz, aksine teşvik sayılır. Ancak burada tekrar belirtmekte yarar var ki vücudun protein, karbonhidrat ve yağ üçgeninde çalıştığını unutmayalım. Diyet listelerimiz çoğu zaman yağlı besinlerden kaçar, protein zenginidir. Siz diyet listelerinizde ve diyet haftanızda belli bir mesafe katetmeden kaçamak yapmaya kalkarsanız azalan yağ ve şeker oranınızı çöpe atmış olursunuz. Bu yüzden yapacağınız kaçamaklar 1’e 10 şeklinde olmalı yani örneğin diyetin 7.gününde iken artık bir çikolatayı kendinize ikram edin ve keyifle yiyin.

Diyeti gözünüzde korkunç bir serüven gibi göstermek yerine diyet içeriğine keyifli besinler katarak kaçamaklarınıza engel olabilirsiniz. Yağ ve şeker en çok dikkat edilmesi gereken ögelerdir. Diyet kurallarına uyulmazsa vücuduna aldığınız besin değerlerinde kaymalar yaşanabilir ve umduğunuz kilo kayıplarını göremeyebilirsiniz. Bu yüzden az kaçamak çok diyetli günler.