Diyet

Diyette Yapılan En Büyük Hatalar

Diyette Yapılan En Büyük Hatalar

Dengesiz beslenmeyle birlikte vücutta yağ birikimi olur ve bu da şişmanlık ve beraberinde kronik hastalıklara neden olacaktır. Sağlıklı beslenme kuralları çerçevesinde oluşan diyet programları ise kişide hem de fiziki hem psikolojik açıdan düzenlemeler yapar. Diyet kuşkusuz her insanın hayatının bir döneminde mutlaka uyguladığı bir eylemdir. Bazen hızlı kilo vermek için kulaktan dolma diyetler denenir, bazen de metabolizmaya uygun olmayan yanlış diyetler uygulanabilir. Çoğu zaman diyet konusunda ciddi hatalar yapılır; kilo verememe dışında sağlık bozulması da ekstra olumsuz gelişmedir.

Popüler Diyetlerin Uygulanması 

Popüler diyetlerin uygulanması her metabolizma için uygun değildir. Sağlıklı kilo vermek için şahsa özgü hazırlanan diyet listeleri olumlu sonuç verir. Uygun olmayan diyetlerin uygulanması demek geri dönüşü olmayan sağlık problemleri ile tanışmak demektir. Genel olarak popüler olan diyetler sosyal medyada sıkça yer alarak dikkat çekicidir. Oysa bu diyetler ağır ve sağlıksız olduğundan büyük hatadır.

En sık yapılan  diyet hataları başında yanlış sebeplerle diyete başlamak gelir. Başarılı bir kilo verme sürecine girebilmek için öncelikli olarak kişinin bu diyet programına uygulamaya hazır olması gerekir. Yani başkalarının yönlendirmeleri ile diyet yürümez. Yürüse bile istenilen sonuç alınamaz. Mutlaka bir hedef belirlenmelidir ve beraberinde gelişim mutlaka kaydedilmelidir. Yanlış yapılan her diyet başlangıçta kilo verimini sağlasa da sonrasında verilen kilolar hatta artısı ile geri alınma yaşanır. Uzun süreli açlıklar olan diyetler; hiçbir şekilde sağlıklı değildir. Kilo verme hızlanmaz aksine metabolizmayı olumsuz etkiler.

Diyette Su Tüketiminin Önemi 

Diyette yapılan en sık hatalardan bile yetersiz su tüketimidir. Su içmek mutlaka bir alışkanlık haline gelmelidir. Hele hele diyet sırasında su tüketimi vücudun en ihtiyaç olduğu unsurların başında gelir. Yetersiz su tüketimi vücutta ödem oluşmasına neden olur bu da sindirimin yeterince iyi çalışmasını engeller. Bu engelleme durumu da kilo vermeyi durduracaktır. Gün içerisinde içilen diğer içecekler su ile aynı işlevi görmez. Su vazgeçilmez bir içecek olmalıdır.

Diyette Yapılan Hatalar

Diyet esnasında yetersiz karbonhidrat ve yağ tüketimi de yapılan büyük hatadır. Çünkü vücudun karbonhidrata ve yağa ihtiyacı vardır. Hücrenin doğru çalışması için sağlıklı yağa gereksinim vardır ki, eksikliğinde metabolizma yavaşlamaktadır. Kilo kaybı esnasında hem kastan hem yağdan kayıplar yaşanır. Amaç her zaman yağdan kaybetmek olduğundan kastan kayıplar hiçbir şekilde tercih edilmez. Diyetle beraber egzersiz yapıldığı takdirde yağ kaybı arttırılır, kastan verme durumu yaşanmaz. En sık yapılan diyet hatalarının başında aç kalmak, ekmeği tamamen kesmek, öğün atlamak, beslenmeyi tek yönlü yapmak, bilinçsizce diyet uygulamak gelir. Her zaman için sağlıklı bir diyet sağlıklı bir diyet listesine uyarak bilinçli yapılan uygulamalar demektir.