Kilo Verme

Doğum Sonrası Kilo Verme Teknikleri

Doğum sonrasında, hamilelik sürecinde alınan kilolardan kurtulmak için doğru bir yol izlemek gerekir. Doğru yol izlendiği ve doğru teknikler uygulandığı takdirde, kısa süre içerisinde tüm fazla kilolardan kurtulmak mümkündür.

Doğum Sonrası Profesyonel Destek

Doğum sonrasında kilolarından kurtulmak isteyen kişiler, bebeklerinin de sağlıklarını düşünerek bir uzmandan yardım almalıdır. Bir uzmana danışıldığı takdirde, hem anne hem de bebek açısından güvenli bir süreç yönetilebilir. Öncelikle, kişinin hamilelik ve doğum sürecinde değişen metabolizması gözden geçirilir. Özellikle insülin direnci olup olmadığına, tiroidlerinin çalışma durumuna ve diğer organlarının çalışma durumuna bakılır. Bunlara bakılarak, kişinin kilo vermek için bir engeli bulunup bulunmadığı tespit edilir. Bir engel bulunması halinde, önce bu engel ortadan kaldırılır. Ardından kilo verme süreci hızlandırılır. Bir engel bulunmaması halinde, kişinin ve bebeğinin sağlığı ön planda tutularak bir diyet programı hazırlanır. Bu diyet programı, doğru bir egzersiz programı ile de desteklenir. Uygulanması gereken süre diyetisyen tarafından belirlenir ve süreci yine diyetisyen takip edecektir. Süreç içerisinde bazı değişiklikler yapılması gerekirse bu değişiklikler de diyetisyen tarafından tespit edilerek uygulanır.

Kilo Verirken Ortaya Çıkan Direnç

Bazı kişiler, kilo verme sürecine hızlı başlar. İlk başlarda istenildiği biçimde ve miktarda kilo kaybı olur. Fakat bir noktada kilo adeta sabitlenir ve belirli bir kilonun altına düşmek mümkün olmaz. Bu nokta kişinin direnç ile karşılaştığı noktadır. Belirli bir kiloda kalıp daha fazla kilo verememenin nedeni, genellikle insülin direncidir. İnsülin direnci yaşayan kişiler, sıklıkla ani acıkma ve tatlı krizleri yaşar. Yemeklerden sonra ağırlık hisseder ve uyuma ihtiyacı duyabilirler. Bu durum tespit edildiği takdirde çözümü vardır. İnsülin direncini kırıcı bir diyet ve egzersiz programı ile bu durum ortadan kaldırılır. Bir diğer sorun ise Hipertiroid olabilir. Halsizlik, sık gelen uyku ihtiyacı, saç dökülmesi ve tırnakların çabuk kırılması gibi belirtilerle kendini gösteren bu tiroid sorunu, kilo vermenin önünde de büyük bir engeldir. Tespit edilmesi halinde çözümü de yine uzman tarafından kolaylıkla sunulur. Ardından kilo verme süreci başlayacaktır.