Sağlıklı Beslenme

Doğum Sonrası Kilo Verme

Hamilelik sırasında alınan kiloların verilmesi hemen her annenin çok önem verdiği bir şeydir. Hamilelik sırasında kimi kadınlar normal seviyede kilo alırlar, kimileri için ise bu süreç ciddi bir şekilde kilo alınan bir zaman dilimidir. Alınan kilo arttıkça, doğum sonrası bu kilolar vermek de kişisel çaba ile zor bir hale gelir. Bu nedenle uzman desteği almak süreci kolaylaştıracaktır.

Doğum Sonrası Kilo Vermede Uzman Desteği

Doğum sonrasında alınan kiloların sağlıklı bir diyetle verilmesi önemlidir. Annelerin diyetleri, normal kişilerin diyetlerinden daha fazla hassasiyet gösterilmesi gereken bir uygulamadır. Çünkü annelerin beslemeleri gereken bebekleri vardır ve süt üretiminin olumsuz etkilenmemesi gerekmektedir. Bu nedenle, doğum sonrasında bir diyetisyenden yardım almak süreci kolaylaştıracaktır. Uzman tarafından verilecek olan diyet ile kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilolardan kurtulmak ve ideal kiloya ulaşmak mümkün olacaktır. Diyet süresince, uzmanın bilgisi sayesinde, annenin süt üretim miktarı ve süt kalitesi olumsuz etkilenmeyecektir.

Bebeğiniz Büyürken Kilo Vermek İmkansız Değil

Doğum yapan kadınların metabolizmalarında çeşitli değişiklikler meydana gelecektir. Bu değişimler, bir uzaman danışıldığı takdirde ilk olarak gözden geçirilecek durumlardır. İnsülin direnci ve diğer sağlık durumları gözden geçirilecektir. Kilo verilmesine engel olan bir durumun var olması halinde, öncelikle bu durum ortadan kaldırılacaktır. Örneğin insülin direncinin var olması halinde, bu direncin kırılması mutlaka gereklidir. Aksi halde ne yapılırsa yapılsın kilolardan kurtulmak mümkün olmayacaktır. Herhangi bir engel bulunmadığı takdirde, annenin süt kalitesi ve miktarı etkilenmeden kilo vermesi hedeflenerek bir diyet programı çıkarılacaktır. Annenin bu diyet programına kusursuz ve özürsüz bir biçimde uyması gereklidir. Bu sırada emzirmeye devam edecektir ve bebeğin beslenmesinde herhangibir sorun olmayacaktır. Diyet uygulamasına ek olarak hafif düzeyde bir egzersiz programı hazırlanacaktır. Diyetle eşzamanlı biçimde bu egzersizlerin uygulanması çok önemlidir. Sezeryan doğum yapmış olan annelerin bir süre egzersiz yapma imkanı bulunmayacağından ötürü onlara özel bir diyet programı ile kilo veriş sürecine başlanır. Diyet süresince bol su tüketimine önem verilmelidir. Hafif yürüyüşler de imkan dahilinde yapılmalıdır.