Sağlıklı Beslenme

Düşük Kalorili Atıştırmalıklar

Yiyecek ve içeceklerine dikkat edenler hangi üründen kaç kalori elde ettiklerini kontrol etmek ister. Protein, karbonhidrat ve yağ değerlerinin enerji bazındaki ölçüsünü gösteren kalori yoğun yağ ve şeker oranına bağlı olarak yüksek çıkar. Yağ ve karbonhidrat ise zayıflamak isteyenlerin, vücut geliştirme sporu yapanların kaçındığı temel yapı taşları.

Diyet ve rejim uygulamalarında ara öğünlerde düşük kalorili besinleri almakta fayda var. Bu tarz atıştırmalıklar açlığı bastırarak diyet listelerine sadık kalmanızı sağladığı gibi muhtevası itibariyle vücuda faydalı besinler olarak da adlandırılır.

Hangi ürünün ne kadar kaloride olduğunu hesaplamak güç zira tüketilecek besinin gramına ve üretimine göre kalori değişkenlik gösterir. Buna rağmen genel bir şablon sunarak ürün kalorilerini kabaca ayırt etmek mümkün.

Düşük kalorili atıştırmalıklar arasında kuru ve yaş meyveler ipi göğüslüyor. Kayısı, incir, erik, hurma, elma tüketebileceğiniz atıştırmalıklar. Bu ürünleri tüketirken bir avuçtan fazla yememek lazım.

Düşük kalorili besinler arasında patlamış mısır da yer alıyor. Patlamış mısır yağından arınmış hale geldiğinden tüketilebilecek düşük kalorili bir besin. Yalnız tencereye ekstra yağ koymadığınızdan emin olun, yağsız patlayan mısırdan bahsetmekteyiz.

Daha doyurucu bir atıştırmalık arıyorsanız müsli tam size göre. Marketlerde hazır olarak satılan müsli ürünler, üzerine süt katarak da yiyebileceğiniz enfes bir karışım. Bir kaseye bol miktarda sütle koyun ve karıştırın, hafif yumuşama sağlandıktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Ton balığı içeriğindeki yüksek protein değeri nedeniyle atıştırmalık olarak kullanılabilir. Piyasada yer alan bazı çeşitleri çok yağ içeren kaplarda satılıyor. Yağından iyice arındırıp öyle yemelisiniz.

Son olarak imkanınız varsa kavun, karpuz, kiraz, domates, çoban salatası diyet yapan kimseler için güzel atıştırmalıklar arasında yer alıyor. Diyet listelerinize sadık kalarak saydığımız atıştırmalıkları tüketebilirsiniz.