Sağlıklı Beslenme

Düşük Kalorili Yemekler

Kalori ince ve fit görünmek isteyenlerin kafasını kurcalayan bir sorun olagelmiştir. Yüksek kalorili ürünler denilince yağ oranı yüksek ürünler akla gelmektedir. Her besinin yağ, protein ve karbonhidrat değeri vardır. Bu değerlerde yağ ve karbonhidrat miktarının yüksek olması vücudun bu fazla değerleri atamaması kilo olarak karcımıza çıkıyor. Vücutta depolanan fazla yağ miktarları uzun vadede verilmesi zor olan kilolara neden olur.

Kalorisi düşük yemekler bol proteinden oluşan yemekler olarak karşımıza çıkıyor. Sofralarımızı protein, mineral ve vitamin değeri yüksek yemeklerle donattığımızda vücuda faydası olan ve kilo vermeye yardımcı bir ortam oluşur. Düşük kalorili yemekler daha güçlü, semiz bir vücut görüntüsü sağlarken yağ ve karbonhidrat oranı yüksek olan besinler ise sarkık, kilolu vücut görüntüsü sağlar.

Düşük kalorili yemek menüleri ile sağlıklı yaşayın. Düşük kalorili yemen menülerine göz atalım:

KAHVALTI

Haşlanmış yumurta harika bir protein kaynağıdır. Sarısı ile beraber yenilmelidir. Öyle ki vücut sporu yapanlar kahvaltı da 3-4 tane haşlanmış yumurta tüketebilir. Bunun yanında peynir ve yağsız süt de zengin protein kaynakları.

ÖĞLEN

Izgara, tavuk, kırmızı et, nohut, barbunya. Tüketilen yemeklerde yağsız olmasına dikkat ediyoruz. Eğer siz tavuk pişirirken yağlı yapıyorsanız bu sevdadan vazgeçmelisiniz. Haşlanmış bir tavuk sizin için önerilendir. Aynı şekilde ızgara yapmaktaki amacımız da ızgara menülerin yağ oranlarının düşük olmasından kaynaklanır. Hem zevkli hem de bol proteinli bir menü.

AKŞAM

Az bulgur, az nohut, yoğurtlu peynirli salatalık. Akşam yemeğinde dikkat edilmesi gereken en önemli hazım açısından ve sağlık yönünden akşam yemeğinin ortalama en geç 18:00 gibi yenilmesidir.

Tüm bunların yanında tuz tüketimini azaltın zira tuz ödeme neden olur, kalori ve kilo verilmesinde sorun yapar. İlle de yağ kullanmak isteyenler ise organik zeytinyağını bol bol kullanabilir.