Genel

Duygusal Açlık Nedir ?

Sizde her pazartesi rejime başlayıp salı günü bozan, bir türlü sonuca ulaşamayan en sonunda da pes edenlerden misiniz? Bu durumda kilo vermek için asıl engeliniz metobolik değil psikolojik olabilir. Yiyip içtiklerimiz ve bedensel hareket sağlığımızın yalnızca bir bölümünü kapsar. Oysa psikolojik sağlıkta bedensel sağlık olarak önem arz eder. Stres, aşırı üzüntü, yalnızlık, mutsuzluk gibi nedenlerin yaratığı negatif duygu durumunda yemek yiyorsanız duygusal boşluğu doldurmak için yediğinizi unutmayın

Peki Duygusal Açlık Nedir ?
Duygusal açlık yaşayan kişilerin genellikle karınları tok olduğu halde, sürekli açlık hissederek fastfood, aburcubur, tatlıya yönelirler. Açlık duygusunu hem fiziksel hemde duygusal açlık olarak ikiye ayırıyoruz. Fiziksel açlık vücudun enerji ihtiyacı için duyulan gerçek açlıktır. Duygusal açlık ise beğnin açlığıdır.

Duygusal Boşluğunuzu doldurmak için yiyorsanız mideniz dolsa da yemeye devam edersiniz. Fiziksel olarak aç isek mideniz dolduğunda yemeği bırakırsınız. Duygusal açlık ile baş edebilmek için bizi bu duruma iten sebeplerin tespit edilmesi ve ortadan kaldırılması vede psikolojik destek alınması gerekmektedir. İşte tam bu sırada Hafifol size ücretsiz psikolojik destek hizmeti sunmaktadır.