Diyet

Ev Hanımları İçin Diyet Önerileri

Ev hanımlarının fazla kilolarından kurtulmak amacıyla yeterli vakti bulup bulamayacağı mevcut şartlarına göre değişmekle beraber, imkan ve fırsat bulan tüm ev hanımları için uygulanabilir diyet önerileri var. Ev hanımları günlük hayatlarında kendilerine daha fazla vakit ayıran bireyler gibi görünse de bazen öyle olmuyor. Çocuklu anneler çocuklarının bakımı ve ev işleri ile uğraşmaktan kendilerine zaman ayıramıyor. Ev hanımı olmak aslında profesyonel bir tüccar gibidir. Evi kadına emanet edersiniz ve akşama kadar gerek çocuklarıyla gerekse de ticarethanenin bakımıyla ilgilenir. Vakti olanlar için diyet zamanı.

Tüm diyet önerilerinde protein en önemli besin ögesidir. Proteinin ardından ise karbonhidrat gelir. Yağ ise kaçınılması gereken en büyük düşman. Uzmanlar sabah alınan proteinlerin vücutta etkili olduğunu belirtiyor. Yumurta ve peynir gibi proteini yüksek ürünler ile güne başlayın.

Kahvaltı için en uygun saatler sabah 9 civarı. Haşlanmış yumurta veya süt ile proteince vücudu güçlendirelim. Kahvaltıda kaçınmamız gereken şey ekmek. Ekmeği bir veya iki dilim tüketin. Diğer yeşillik ve zeytinlerden bolca yiyebilirsiniz. Reçel ve pekmez gibi şeker oranı yüksek ürünlerden başlangıçta az yiyebilirsiniz ancak diyetinizi ilerleyen haftalarında şekerli ürünler yasak.

Öğle vakti ve akşam vaktinde ise balık, kırmızı et, tavuk gibi proteince yüksek ve lezzet ürünlerden tüketin. Yeşilliklerle dolu bir salata da tercih edebilirsiniz.

Öğünler arasında açlık hissederseniz vücudun şeker oranını yükselten elma tercih edin. Elma içeriğinde yer alan şeker miktarı ile şeker oranınızı arttırır. Sabah ve öğle yemeği arasında bir adet, öğle ile akşam yemeği arasında bir adet yiyebilirsiniz.

İçecek olarak ise sabahları kahvaltı öncesi veya öğlen vakitlerinde yemek sonrası Türk kahvesi içmenizi mutlaka öneririz. Onun haricinde asitli içeceklerden kesinlikle uzak durun. Çayı ise şeker atmadan içebiliyorsanız daha efdal.