Kilo Verme

Evde Kilo Vermenin Yolları

Kilo sorunu yaşayan kişiler, genellikle evde uygulayacakları diyetlerle hızlı kilo verme isteğinde olurlar. Ancak bunun için sağlığı gözardı etmemek gereklidir. İnternet üzerinde yüzlerce diyet uygulaması hakkında yazılar bulunmaktadır. Ancak her diyetin herkes için uygun olması mümkün değildir. Kişilerin beslenme ihtiyaçları, metabolizmaları ve sağlık durumları göz önüne alınarak kişiye özel diyet programı çıkarılması en uygunu olacaktır. Bu şekilde sağlıklı kilo verme isteği gerçekleştirilebilir.

Sağlıklı Diyet Programı Oluşturma

Son yıllarda, tek yönlü beslenmeyi içeren son derece marjinal diyet listeleri popüler olarak öne çıkmaktadır. Bilinçsiz bir şekilde bu diyetleri uygulayan insan sayısı çok sayıdadır. Beslenme, kişinin sağlığına doğrudan etki eden önemli bir konudur. Bilinçsiz bir şekilde uzun süre uygulanan diyetler kalp ve damar sorunları gibi çeşitli sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle tek yönlü beslenmeyi teşvik eden diyetlerden kaçınılmalıdır. Hedef; hızlı kilo vermek değil, sağlıklı bir şekilde kilolardan kurtulmak olmalıdır. Bu nedenle, vücudunun ihtiyacı olan her şeyden belirli miktarda içeren diyetler tercih edilmelidir. Sebze ağırlıklı bir diyet bunun için iyi bir örnektir. Sebze ağırlıklı diyetin içinde bedenin ihtiyacı olan miktarda et ve bakliyat bulunmalıdır. Ağırlıklı olarak sebze ve meyve tüketilecek olsa da az miktar protein alımının da gerçekleşmesi gereklidir. Diyet programında kullanılan yemeklerde, mevsim sebzeleri ve mevsim meyveleri tüketilmelidir. Yemeklerin yapımında yağ kullanımı ve miktarı çok önemlidir. Yağ, vücudun ihtiyacı olan bir şeydir. Bu nedenle sıfır yağ kullanımı ile sağlıklı bir diyet uygulanması mümkün değildir. Vücudun ihtiyacı olan miktarda yağ mutlaka yemeklerde kullanılmalıdır. Tuz da yine vücudun iyot ihtiyacı açısından önemlidir. Yemekler pişerken eklenen tuz, iyot miktarını düşüreceğinden, yemekler piştikten sonra tuz eklenmesine dikkat edilmelidir. Sebzelerin buharda pişirilmesi ve etlerin de ızgara olması sağlıklı olacaktır. Sebzelerin pişerken saldıkları suyun çorba yapımında kullanılması menüye lezzet katacak ve sağlıklı olacaktır. Aç kalmamaya özen göstermek gereklidir. Aç kalmak, zayıflamanın aksine, beynin kıtlık alarmı vererek yağ depolamasına yol açar.

Doğru Egzersiz Programı

Evde kilo vermek için sadece diyet uygulaması yeterli olmayacaktır. Diyete ek olarak egzersiz programı çıkarılmalı ve düzenli biçimde uygulanmalıdır. Egzersizlerin doğru seçilmesi çok önemlidir. Örneğin karın yağları için tercih edilen ve doğru sanılan bir egzersiz mekik çekmektir. Oysa ki, mekik çekmek karın yağlarının yakılmasında bir etki göstermez. Karın ve bel bölgesinde birikmiş olan yağların mekik ile yakılması mümkün değildir. Mekik egzersizi, karın kaslarını çalıştırmaya ve kasları güçlendirmeye yarayacaktır. Yağların yakılması için metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını doğrudan sağlayan egzersiz türleri tercih edilmelidir. Yağ yakımını ve kilo vermeyi sağlayan egzersizler arasında; yürüyüş, koşu, bisiklet sürmek ve yüzmek sayılabilir. Bu egzersizlerin, diyetle beraber düzenli olarak uygulanması kısa süre içerisinde sağlıklı bir kilo kaybını da beraberinde getirecektir.