Sağlıklı Beslenme

Fermante Gıdaların Sağlığa Katkısı

Faydalı bakterileri sebebiyle mideyi rahatlatan ve birçok hastalığa karı koruyucu özelliği bulunan fermante gıdalara beslenme programınızda mutlaka yer vermelisiniz. Son zamanlarda yapılan araştırmalar bu tarz gıdaların midedeki bağırsak florasını desteklediğini ve bu sayede birçok psikolojik hastalığın tedavi edilebildiğini göstermiştir. Çünkü bozulan bağırsak florası mikropların kana karışmasını kolaylaştırmakta ve bu da beyin sağlığına zarar vermektedir. Gıdaları muhafaza etmeye yarayan fermantasyon sayesinde besinler daha kolay hazmedilebilmektedir. Peki, hangi gıdalar fermante grubuna girer?

fermente-besinler

  1. Turşular

Turşular doğal fermante besinler olarak bilinir. Özellikle lahana turşusunda C ve B vitaminlerinin yanı sıra potasyum, bakır, kalsiyum ve magnezyum da bulunmaktadır. Probiyotik özellik gösteren lahana turşusu sindirime yardım ettiği gibi yaraların iyileşmesinde, sindirim sisteminin düzenlenmesinde de olumlu bir etkiye sahiptir.Turşu yapılırken yararlı bakteriler üretilir. Bu bakteriler doğal yollardan vücuda girerek onu mikroplardan arındırır ve bu yönüyle de detoks özelliği de vardır. Turşu ile birlikte alınan besinler daha rahat sindirilir. Bağırsaklardaki birçok sendrom sadece turşu ile düzeltilebilmektedir.

fermente-besinler3-yogurt

  1. Yoğurt

En önemli fermante gıdalarından birisi de yoğurttur. Süt çeşitli işlemlerden geçerek fermante edilir. Bu oluşum sırasında sütün içine faydalı bakteriler eklenerek laktoz laktik aside dönüştürülür. Yoğurtta yüksek oranda kalsiyum, D vitamini, B12 vitamini de bulunur. Amerika’da yapılan bir deneyde düzenli olarak yoğurt tüketen kişilerin beyinsel faaliyetlerinde artış olduğu gözlenmiştir.

fermente-besinler3-kefir

  1. Kefir

Kefir doğal bir probiyotiktir. Kefir Türk toplumunda çok eski zamanlardan beri bilinmekte ve tüketilmektedir. Laktik asitlerin bakterilerle karışmasıyla oluşan kefir mayası süt ile karıştırılarak bildiğimiz kefir oluşur. Fermante gıdalar arasında kefirin önemli bir yeri vardır. Mide rahatsızlıkları, sindirim sorunları kefir ile tedavi edilebilmektedir.

Fermante gıdaların sağlığa etkisi:

  • Fermante gıdaların sık tüketilmesi ile sindirim sorunları ortadan kalkabilir. Kabızlık sorunu yaşayanlar bu gıdalar sayesinde rahatlayabilmek de ve bağırsak sendromları ortadan kaldırılabilmektedir.
  • Bağışıklık sistemi bu sayede güçlenir; kişi daha seyrek hastalanmaya başlar.
  • Faydalı bakteriler vücutta çoğalarak vücuda zararlı olan maddelerin ve mikropların dışarı atılımını kolaylaştırır.
  • Fermante ürünlerin en önemli özelliği doğal detoks etkisi yapmasıdır.
  • Başta depresyon olmak üzere birçok psikolojik rahatsızlığın tedavisin kolaylaştırır.
  • Fermante gıdalarla birlikte alınan besinler daha iyi sindirilir.