Genel

Gece Acıkmaları

Diyet yapanların belki de en büyük şikayetleri, gece aniden acıkmaları ve bir şeyler yeme isteğinin önüne geçememeleridir. Bu durum, diyet yapan kişilerde suçluluk duygusuna neden olmaktadır. Gece tüketilen besinler, kilo ve yağlanma sorunlarının ilk sebeplerinden bir tanesidir. Normal bir diyet uygulaması süresince, saat 19.00’dan sonra bir şey yenmemesi önerilmektedir. Güne başlarken oldukça hızlı olan metabolizma, akşam saatlerine doğru yavaşlama gösterir. Gece saatlerinde ise neredeyse en düşük hıza ulaşır. Bu nedenle akşam öğününde tüketilenler ve akşam öğününden sonra bir şey tüketilmemesi çok önemlidir.

Gece Acıkmalarının Önüne Nasıl Geçilebilir?

Diyet süresince, geceleri acıkma sorunu yaşayanlar, günlük uyguladıkları diyetin içeriğini gözden geçirmelidir. Ana öğünlerde sindirimi hızlı yiyecekler tercih edilirse, acıkma da hızlı olacaktır. Bunun haricinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da ana öğünler arasında alınacak ara öğünlerdir. Ara öğünler olmadan uygulanan bir diyet, herkes için son derece zorlayıcıdır. Ayrıca, belli saatler boyunca aç kalınması, beynin panik sinyalleri vererek, kıtlık algısı ile yağ depolamasına neden olabilir. Bu sebeplerle ana öğünlerin arasına 3-4 adet ara öğün eklenmesi iyi olacaktır. Ara öğünler için hafif ve doyurucu gıdalar tercih edilmelidir. Akşam yemeğinden önce tüketilen ara öğün ve akşam yemeği öğünü gıdaları dikkatli seçilmelidir. Yağsız ama doyurucu, sebze ağırlıklı gıdalar tercih edilmelidir. Saat 19.00 sonrasında bir şey tüketilmemesi tercih sebebidir. Bu nedenle tokluk sağlanması adına gün içinde kalorileri hesaplanarak doyurucu gıdalar tüketilmelidir.

Gece Acıkmalarında Tüketilebilecek Gıdalar

Gece acıkmalarının önüne geçmek, gece geç saatlerde bir şeyler yemekten daha iyidir. Bu nedenle diyet programı hazırlanırken buna odaklı bir program hazırlanması doğru olacaktır. Gece acıkmaları sonradan ortaya çıkarsa, yine diyet programı üzerinde gerekli değişiklikler yapılabilir. Bunlara rağmen gece acıkmaları sürüyor ve önüne geçilemiyorsa bazı zararsız gıdalarla bu krizler geçiştirilebilir. Gece saatlerinde ani bir acıkmada küçük bir muz yenilerek bu durum bastırılabilir. Yine tercihen bir kase yoğurt yenilebilir. Ilık bir süt içmek de uygun olacaktır. Aşırı bir açlık hissediliyorsa, 10-15 adet badem yenilerek tokluk hissi yakalanabilir.