Diyet

Gece Yemek Yemek Nasıl Önlenir

Gece kendinizi bir anda mutfakta mı buluyorsunuz?

Öğrencisiniz sabahlıyorsunuz film izlerken, oyun oynarken sınava çalışırken yemek yiyorsunuz veya uykudan uyanıp canınız sırf annenizin yaptığı pudingi istedi diye bir anda mutfağa gidip kaşıklıyorsunuz, birçok örnek verebiliriz bu şekilde peki bu davranışların ne kadar zararlı olduğunu sonuçlarını biliyor musunuz?

En önemlisi gece yemek yemek nasıl önlenir? Yazımda bütün sorularınızın cevabını alacaksınız.

Öncelikle gece yemek yeme alışkanlığı nedir ve zararı var mıdır?

Bir yeme bozukluğudur, kişinin alması gereken günlük kalori tüketiminin yarısından fazla tüketilmesi uykusuzluk problemi ile görülüp birçok hastalığa davetiye çıkarır. Sağlıksız olup uzmanlar tarafından belirtilere bakıldığında ciddiyetle araştırılmıştır ve bu sayede gece yemek yeme alışkanlığının çok fazla görüldüğü ortaya çıkmıştır. Gece yemek yiyen insanlarda hastalık risklerinin daha çok olduğu gözlemlendi. Obezite, reflü, diyabet,depresyona yatkınlık,uyku problemleri gibi birçok hastalık başlıca yaşadıkları görülüyor. Ayrıca beyin iyi hissetmek için beyinde iyi hissetmeyi sağlamak amaçlı karbonhidrat tüketimine eğilimlidir bilinçsiz olarak yapılan bu durum kendi kendini iyileştirmek için kullandığı bir yol olarak düşünmektedir. Bir araştırma sonucu gece yemek yeme alışkanlığı olan insanlarda gece yemek yeme alışkanlığını azaltma yönünde telkinler sayesinde 10 seans sonucu alışkanlıklarını bırakan insanlarda 3.5 kilo kaybettikleri ve daha az depresif oldukları gözlemlenmiştir.

Peki, gece yemek yeme alışkanlığı nasıl önlenir?

Sizlere kolay birkaç tavsiye vermek istiyorum.

Öğünlerinizi aksatmayın

Öğünlerinizi aksatmadan yemeğinizi yiyin özellikle öğle öğününüzü aksatmayınız. Aksattığınız öğle yemeği ve ara öğünleriniz sayesinde beyniniz akşam yemeğini doyurucu yapsanız bile aç kalacağını düşündüğü için vücudunuz sizi gece yemek yemeye zorluyor.

Stres

Filmlerde veya dizilerde sevgilisinden ayrıldıktan sonra eline çikolata alınıp onu yiyerek ağlayan kişilerin birçok sahnesini görmüşsünüzdür. Stres çoğu insanda bilinçsiz yemek yeme alışkanlığını tetikler, eğer stres altındaysanız bu durumu kontrol altına almaya çalışın yemek yeme yerine farklı stresinizi azaltan aktiviteler yapın.

Uykusuzluktan kaçının

Uyku düzeninize dikkat edin gece geç saatlere kadar oturmak doğal olarak acıkmanızı sağlar ve bu sayede alışkanlığınız artar. Geç uyumaktan kaçının.

Eğer hala düzeltemiyorsanız uzman bir diyetisyen ve psikolog yardımı almanızı tavsiye ederim.