Sağlıklı Beslenme

Hareketsiz Yaşamı Olanlara Öneriler

Ofiste çalışmak zorunda kalan ve masa başı işi olan kişilerin en çok yakındığı konulardan birisi hareketsiz yaşamlarıdır. Sürekli aynı yerde oturmanın sonucunda eğer yakılan dan daha fazla kalori de alınıyorsa kişi zamanla kilo almaya ve şişmanlamaya başlar. Peki, hareketsiz yaşamınızı nasıl şekillendirmelisiniz?

Ara öğünlerin önemi

Yapılan araştırmalar bize ara öğün tüketen kişilerin diğerlerine oranla açlıklarını daha doğru kontrol edebildiklerini göstermektedir. Ara öğün vücudun açlığa farklı tepkiler vermesini de önler. Hareketsiz yaşam yeteri kadar kilo almaya kişiyi meyilli hale getirirken bir de ara öğün olmadan ana öğüne geçmek kontrolsüz yemek yemeye ve sonunda da istenmeyen kilolara sebep olur. Anaöğündeniki saat sonra bir kase yoğurt veya birkaç ceviz ve badem tüketebilirsiniz.

hareketsiz-yasam-icin-oneriler2

Çekmecenizde abur cubur stoklamayın

Çalışırken midenizi bastırmak ve açlık krizlerini atlatmak için çekmecenizde bol kalorili bisküviler, çikolatalar veya benzeri hazır yiyecekleri gizliyor olabilirsiniz. Masum gibi görünen bir çikolatanın size vereceği kalori oturduğunuz yerden şişmanlamanıza yol açarken sağlıksız beslenmenin de ilk etabını oluşturuyor. Bazen bir bisküvinin birkaç dilim ekmeğe kalori anlamında eşit olduğunu unutmayın. Oradan alacağınız kaloriyi sizi tok tutacak ve aynı zamanda sağlıklı da olan besinlerden de alabilirsiniz.

Egzersiz zamanları yaratın

Egzersiz için illaki spor salonlarına gitmenize gerek yok. Kendiniz de hayatınızda küçük değişiklikler yaparak günlük egzersizinizi yapabilirsiniz. Bunun için otobüsten birkaç durak önce inip yürümeniz, öğle molalarında küçük yürüyüşlere çıkmanız yeterli. Yine iş yerinde asansör yerine merdivenleri kullandığınızda da en azından yediğiniz yemekleri yakmanızı sağlayacak enerjiyi harcayabilirsiniz. Otururken karnınızı içinize çekip bırakmanız, kollarınızı hareket etmeniz bile hareketsiz oturmaktan daha iyi bir seçenektir.

hareketsiz-yasam-icin-oneriler3

Yemeğinizi kendiniz hazırlayın veya Hafifol Diyet Yemek Servislerini Kullanın

Eğer çalıştığınız işyerinde yemek açısından zengin seçenekler yoksa veya kalorili yemekler yemek zorunda kalıyorsanız akşamdan hafif yemeklerden oluşan menüsü hazırlayıp iş yerinize götürebilirsiniz. Bu sayede gözünüz iştah açıcı yemeklere kaymadan sağlıklı bir şekilde beslenmiş, diyetinize de uygun davranmış olursunuz. Bunu yapacak vaktiniz yok ise Hafifol Diyet Yemek Servisinden faydalanabilirsiniz.

Evde sporu unutmayın

Ebette yorucu bir günün ardından eve gelip dinlenmek istersiniz; ama kendinize zaman ayırmak ve mutluluk hormonlarınızı da harekete geçirmek için evde spor yapamıyorsanız bile sevdiğiniz bir şarkıyı açıp dans etmeniz, o gün aldığınız kaloriyi yakmanıza yardımcı olduğu gibi kendinizi mutlu hissetmenizi de sağlar.