Kilo Verme

Hızlı Kilo Verme

Diyet yapmaya karar verdikten sonra insanların ilk amacı hızlı bir şekilde kilo verebilmek. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Aslında uzmanlar kişilerin belirli oranlarda ve dengeli bir şekilde zayıflamalarını uygun bulmaktadır. Çünkü hızla kaybedilen kilolar artarak geri dönebilir. Bununla birlikte kilo kaybına yardımcı olacak bazı önerilerimize kulak verebilirsiniz. Çünkü beslenmek kadar beslenmenin içeriği ve faydası da önemlidir. Kilo sadece kalori azaltma ile verilmez. Metabolizmayı hızlandıran hareketlerin yapılması ve besinlerin tüketilmesi de gereklidir. Doğru ve bilinçli diyetler sağlıklı kilo verme olarak size döner. Üstelik kolay ve hızlı bir şekilde.

 • Kilo vermeden önce sağlık durumunuzdan emin olmalısınız. Çünkü bilinçsizce yapılan diyetler, genellikle hüsranla sonuçlanır. Kimi zaman da troid sorunlarında da görüldüğü gibi kişinin kan değerlerinin düşüklüğü de kilo vermeyi engelleyebilmektedir. Bu sebeple doktora gidip kan değerlerinizi ölçtürmeniz diyet öncesinde doğru kararlar almanıza yardımcı olacaktır.
 • Kilo vermek için mutlaka şekeri ve yağı azaltmalısınız. Ne yazık ki bunun başka bir yolu yok. Çünkü kalori en çok bu iki maddede vardır. Yemeklerinizi az yağlı yapmanız, kızartma yerine haşlama ve türevlerine yönelmeniz, çayı şekersiz içmeniz, tavuğun yağlarını alarak pişirmeniz sandığınızdan çok daha faydalı olacaktır. Şekerden uzaklaşırken pasta, tatlı gibi hamur işlerini de terk etmeniz gerekiyor. Birçok besinin içinde şeker bulunduğu için aldığınız ürünlerin şeker oranlarını gözden geçirip ona göre tüketmelisiniz. Çok masum görünmesine rağmen meyvenin içinde de şeker olduğunu unutmayın.
 • Ekmek tüketimini azaltmanız günlük size büyük oranda kalori avantajı sunacaktır. Ekmeği daha çok kahvaltıda yemeye özen gösterin ve birkaç dilimle sınırlandırmayı unutmayın. Ekmek seçiminizde de tam tahılı olanlar her zaman daha sağlıklıdır.
 • Kişiler satın aldıkları ürünlere dikkat etmeden alıp tüketmektedir. Hâlbuki etiket okuma alışkanlığı günlük aldığınız kalori miktarı konusunda size fikir kazandırır. Bu yüzden diyet yapmadan önce kalori miktarlarına bakılarak alınmış ürünleri dengeli bir şekilde tüketin. Bir ürünün kalorisini bilmeniz ne kadar yiyeceğinize karar vermeniz için önemlidir.
 • Ana öğünler kadar metabolizmayı hızlandırıp vücudu sakinleştirdiği için ara öğünlere de hak ettiği değeri verin.
 • Yemeklerinizi he aynı saatte yemeye ve bu konuda vücudunuzu alıştırmaya çalışın. Böylece insülin dengesi korunduğundan kilo vermek de kolaylaşır.
 • Kilo vermeniz için salam bağırsaklara da sahip olmanız gerekir. Kabız olan kişilerde kalori alımı daha fazla olduğundan probiyotik tüketimini artırarak bağırsaklarınızı düzenlemelisiniz.
 • Hareket etmeden ve egzersiz yapmadan kilo verilemeyeceğini unutmamalısınız. Mutlaka yürüyüş yapmalı, spora yönelmeli ve kalori yakıcı faaliyetlerde bulunmalısınız.
 • Uykunun düzenle olması da kilo vermeyi kolaylaştırır. Uzmanlar kişinin uyurken bile kilo verebileceklerini söyler. Her gün aynı saatte ve erken yatan ve erken kalkmayı alışkanlık haline getiren kişiler daha fazla kilo verir.
 • Stresli zamanlarda vücut bazı hormonları salgılar. Bu hormonların da şişmanlama üzerinde etkisi vardır. Kilo vermek için mutlaka hayatınıza huzuru dahil etmeli ve stresli her ortamdan uzaklaşmalısınız.
 • Her ne kadar kilo vermeyi fiziksel görüntünüz için istiyor olsanız da ilk başta düşünmeniz gereken şey tabii ki sağlığınız. Bu yüzden zayıflamak için vücut dengesini bozmaya, sağlığınızdan olmaya gerek yok. Şok diyetlerin sadece vücut direncinizi düşürdüğünü unutmayın. Sağlıklı beslenerek sağlıkla kilo verin.