Genel

Kabızlıktan kurtulmanın yolları

Kabızlığa Ne İyi Gelir? Öncelikle kabızlığın ne olduğunu anlamamız gerekmektedir. Kabızlık vücudumuzda ki bağırsakların normal düzeyinde çalışmaması sonucunda bağırsakların tıkanmasıdır. Uzun süren kabızlıklar da sindirim sistemi bozulur, şiddetli baş ağrıları başlar, vücudumuz halsiz kalır ve ten rengin de solmalar meydana gelir.

Kabızlığa Ne İyi Gelir? Kabızlık işlenmiş gıdaları tüketen ve hareketsiz yaşam tarzını benimseyen kişiler de sıklıkla görülür. En sık olarak yaşlılar, bebekler ve kadınlar da daha fazla görülmektedir. Bunun kaynağı düzensiz beslenme ve bazen de metabolizmanın hatalı çalışması, gereksiz yere tüketilen ilaçlar da bağırsak fonksiyonlarının ağır çalışmasını sağlar. Kabızlığın 3 ayrı çeşidi vardır;

A-Normal Kabızlık:

Düzenli olarak bu hastalar her gün dışkılarını yaparlar, fakat dışkıları sert olur bazen makatlarında kanamalar meydana gelir. Ayrıca karınları sürekli şişkin olup karın ağrısı çekerler.

B-Yavaş Kabızlık:

Bu hastalar hafta da 1 kere dışkılarını yaparlar bu nu da yapabilmek için uzun vakitlerini tuvaletlerde geçirmek zorun da kalırlar.

C-Tıkayıcı Kabızlık:

Hepsinden ciddi olan tıkayıcı kabızlıktır. Hasta uzun zamanını tuvaletler de geçirse de dışkısını çıkartması çok zor olur, bazı zamanlar da parmaklarıyla boşaltımına yardımcı olmak zorunda kalır. Dışkı yapamama çok ciddi bir sorundur. İnsanı günlük hayatın da huzursuz, mutsuz olmasına da sebep olur.

Kabızlığa iyi gelen besinler grubunun en başında zeytinyağı, günlük 2,5 lt su tüketimi, gün kurusu(siyah kayısı), erik, elma, incir, üzüm kompostoların da yüksek oranda lif bulunmaktadır. Taze meyveleri kabuklarını soymadan yemeniz sindirim sisteminizi yoluna sokar. Yalnız şeker hastaları meyvelerin yüksek şeker içerdiğini unutmamaları gerekir, günlük meyve posası alım miktarlarına dikkat etmelidirler.

Ayrıca kefir ve keten tohumu ev yapımı yoğurtta kabızlığı gidermede oldukça faydalıdır. Ispanak, lahana, pırasa gibi sebzelerin de çiğ tüketilmesi iyi bir lif kaynağıdır. Pırasayı pişirirken zeytinyağlı ve pirinçsiz olarak pişirmeniz faydalı olacaktır. Bütün yaptıklarınıza karşı halen kabızlık şikayeti çekiyorsanız; yaşam kalitenizi arttırmak için cerrahi tedaviler de olduğunu unutmayınız. Kabızlık tedavisi sadece bir hastalık değildir beraberin de tedavi olunmazsa diğer organlarınıza da zarar verebilir.