Genel

Kefir Nedir, Faydaları Nelerdir

Kefirin tüketilmesi, beslenme uzmanları tarafından sağlıklı yaşama katkı için önerilmektedir. Kefir; Kafkas kökenli bir içecektir ve fermente halde sunulan süttür. Vitamin ve mineral açısından çok zengin olan bu içecek, sağlık için mutlaka tüketilmelidir.

Kefirin Eşsiz Etkileri

Kefir sindirim sorunları yaşayanlar için çok yararlıdır. Bir sorun yaşamayanlar için de sindirimi destekleyici etkileriyle yarar sağlamaktadır. Hazım sorunları yaşayanlar ve sık kabızlık durumuyla karşılaşanlar için çözüm sağlayabilmektedir. Sindirim sisteminde bulunan zararlı bakterileri yok eder. Diğer yandan bağışıklığı güçlendirerek, vücudu hastalıklara karşı güçlü hale getirir. Antibiyotik bir özellik taşımaktadır ve hastalık durumlarında bolca tüketilmelidir. Kefirin içinde B12, biotin, B1 vitamini ve K vitamini bulunur. Magnezyum ve kalsiyum oranı yüksektir. Bu sayede kemiklerin korunmasını güçlü bir şekilde sağlar. Düzenli kullanımda tümör oluşumlarının engellenmesinde etkilidir. Kanser hastalığında ise hastalığın ilerlemesinin önüne geçilmesini sağlar. Ödemlerin atılmasını sağlar. Kolestrolü düşürür. Kalbi ve karaciğeri korur. Şişkinliği engeller. Mide kramplarından kurtulayı sağlar. Cilt mantarı yaşayanlar için tedaviye destek amaçlı kullanılır. Akciğerlerde oluşan çeşitli enfesiyonlara karşı tüketilebilir ve iyileşmeyi hızlandırır. Sık sivilce oluşan ciltlerde, cilde sürme yöntemi ile uygulandığında, sivilce çıkmasını engeller. Egzamanın tedavisine destek olarak cilde sürülerek kullanılabilir. Kemiklerin ve dişlerin sağlığı için düzenli tüketilmelidir. A vitamini sayesinde göz sağlığını destekler. Sağlıklı kişilerde kansere yakalanmayı engelleyici olduğu düşünülmektedir. Vücudun hemen her bölgesinde yaşanan enfeksiyon sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Mide ülserinin tedavisinde, tedaviye destek olarak kullanılır.

Kefirdeki Kalori Miktarı

1 bardak olarak tüketilen kefir vücuda 150 kalori verir. 1 bardağında ortalama 8 gram protein bulunur. Sadece 1 bardak kefir içilmesi halinde, günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 30’u karşılanabilir. Ayrıca C vitamini ve A vitamini de içermektedir. Diyet içerisinde kefire yer verilmesinde sakınca olmadığı gibi yararları da olacaktır. Ancak günlük tüketimde sınırlandırma yapılmazsa kilo alınmasına neden olabilir. Bu nedenle, sağlıklı bir bedene sahip olmak için düzenli tüketilmesi gereken kefir, diyet süresince yine düzenli ama az miktarda tüketilmelidir. Miktar ayarlandığı takdirde diyete yardımcı etkileri olacaktır.